Mardin Müzesi ödül aldı

Mardin Müzesi ödül aldı

Mardin Müzesi, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu olan Europa Nostra’nın Avrupa Kültürel Miras Jüri özel ödülü aldı

MARDİN: Mardin Müzesi, hazırladığı "Müzeler Yaşamları Değiştirebilir" müze eğitimi programı, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu olan Europa Nostra’nın Avrupa Kültürel Miras Jüri özel ödülü aldı.

Mardin Müzesi'nden yapılan açıklamada, dünyada en prestijli ödüller arasında gösterilen Europa Nostra’nın Avrupa Kültürel Miras Jüri özel ödülünün Mardin'e kazandırıldığı ifade edildi.

Ödülün, Avrupa'daki en iyi kültürel miras uygulamalarını öne çıkarmayı hedefleyerek, "Koruma", "araştırma ve sayısallaştırma", "özel hizmet", "öğretim, eğitim ve farkındalık artırma" alanlarında verildiği kaydedilen açıklamada, İspanya'nın Madrid şehrinde Avrupa Kültürel Miras Kongresi'nde düzenlenen törenle ödül ve sertifikaların teslim edildiği bildirildi.

Ödül töreninde Müze Müdürü Nihat Erdoğan’a da jüri adına Europa Nostra temsilcisi Goranka Horjan tarafından verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mardin Müzesinin 6 yıldır sürdürdüğü 'Müzeler Yaşamları Değiştirebilir' adlı projesine bu güne kadar 50 binin üzerinden öğrenci katıldı. Eğitim çalışmaları, 5-9, 10-13, 13-16 ve 16 yaş üzeri bireyler ile farklı gelişen bireyleri de kapsayarak, haftanın 5 günü devam ediyor. Müzede atölye/laboratuvar çalışmaları geçici sergiler, konserler, konferanslar, sinema, tiyatro drama ve sirk gösterimleri gibi Müze eğitimi etkinlikleri düzenlenerek, bu çalışmaları ile çocuklarda, gözlem, mantık, yaratıcılık, bilim, sanat ve estetik olguları içinde eleştirel düşünme becerisi, hayal gücü ve keşif eğilimlerini geliştirerek, kültürel mirasını tanıyan, koruyan ve yaşatan; farklılıklara saygı gösteren, demokrasi bilinci edinmiş, paylaşımcı, ulusal ve küresel problemlere yenilikçi, sağduyulu çözümler üretebilen, bilime değer veren müze kültürlü nesillerin yetişmesi amaçlanıyor."


AA Halil İbrahim Sincar 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar