Mardin Kalesi ziyarete tarihi camisi ibadete açılacak

Mardin Kalesi ziyarete tarihi camisi ibadete açılacak

Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, Kartal Yuvası olarak nitelendirilen Mardin Kalesi'ndeki arkeoloji kazıları hakkında bilgi verirken tarihi yapının turizme kazandırılması ile birlikte 700 yıllık camisinin de ibadete açılacağını söyledi.

Mardin'de Hamdaniler tarafından 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Artuklu döneminin en büyük eserlerinden 1200 metre yükseklikteki kalenin turizme kazandırılması için 6 yıl önce başlatılan çalışmalar sürüyor.

Kalede yer alan, büyük bölümü yıkılan yaklaşık 700 yıllık cami de yürütülecek restorasyon ve konservasyon çalışmalarıyla asırlar sonra cemaatine kavuşacak.

Kalede yer alan, Akkoyunlu ve Artuklu dönemlerinde yapıldığı belirtilen camide arkeolojik kazının yanı sıra restorasyon ve konservasyon çalışması yürütülüyor.

Caminin 2020 yılında ibadete açılarak, cemaatiyle buluşması hedefleniyor.

Mardin Kalesi camisi 2020 yılında ibadete açılacak hale gelmiş olacak"

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte "kartal yuvası" olarak anılan, Mezopotamya ovasının kuş bakışı en iyi izlenebildiği yerlerden biri olan kalenin turizme kazandırılarak, ziyarete açılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kalenin şehirle bağlantısının kalenin güneyindeki girişten sağlandığını, bu giriş kısmının kale niteliğini kaybetmeden önceki tek giriş olduğuna işaret eden Erdoğan, bu girişin hemen sağında da caminin yer aldığını belirtti.

Arkeolojik çalışmaları yıl sonuna kadar sürdürülecek

Erdoğan, yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, buluntulardan yapının Artuklu ve Akkoyunlular dönemlerine ait olduğunu dile getirerek, cami içerisinde süren kazılarda açığa çıkartılan mimari unsurların restorasyon ve konservasyon çalışmalarına devam edildiğini aktardı.

Arkeolojik çalışmaları yıl sonuna kadar sürdürmeyi hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Özellikle kapı girişinin bulunduğu taç kapısı ve bununla birlikte aynı müştemilattaki caminin hem restorasyonunu hem de kazı çalışmalarını bu sene sürdürdük. Önümüzdeki yıl da caminin restorasyonunu planlıyoruz. Bir şekilde çökmüş bütün taşlar caminin içinden çıkarılıp, numaralandırıldı. Bunlar tekrar yerlerine kaldırılacak. Cami inşallah 2020 yılında ibadete açılacak hale gelmiş olacak."

- Medrese kalıntısı da tespit edildi

Çalışmaların sürdüğü alanda bir medrese kalıntısı da tespit ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, "Külliye şeklinde bir caminin varlığı söz konusu. Alanlar açıldıktan sonra mimari izler üzerinden gidip mekanların fonksiyonlarını belirleyeceğiz. Vakfiyesi olan bir cami. Şehirdeki Ulu Cami ile bağlantısı var. İnşallah gelecek sene caminin restorasyonu sağlanmış olacak." dedi

Daha önce camiye ilgili ortaya çıkarılan kitabede incelemelerin sürdüğünü anlatan Erdoğan, şu anda caminin son cemaat bölümünün açıldığını, kış mevsimi nedeniyle bütünlemeye yönelik çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Halil İbrahim Sincar- AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar