Manisa Ulu Cami restorasyonu belediyeden alındı

Manisa Ulu Cami restorasyonu belediyeden alındı

Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği resmi yazı ile tarihi Ulu Cami ve Medresesi Restorasyon Projesi'ne kendilerinin devam edeceğini bildirdi.

Yaklaşık 2.5 yıl önce Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğüyle protokol imzalayan Manisa Büyükşehir Belediyesi, 700 yıllık tarihi geçmişe sahip Ulu Cami ve Medresesi'nin restorasyonunu üstlenmişti. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan tarihi yapının kent turizmine kazandırılması amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Tarihi Sosyal ve Kültürel Projeler Şube Müdürlüğü'nce ihalesi gerçekleştirilerek proje çalışması başlatılmıştı.

DHA'dan Nermin Uçtu'nun haberine göre; geçen süre zarfında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri hazırlandı. Tescilli yapının etrafındaki alanda da kamulaştırma çalışması yaparak bölgedeki tarihi yapıyı gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi'nin, Ulu Camii'nin restorasyonu ile ilgili projesi yarıda kaldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi'nce Manisa panoramasının izlenebileceği seyir terasları, dinlenme alanları, peyzaj tasarımları ile bir bütün halinde ele alınması hedeflenen projenin camiye ait uygulama çalışmalarının Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce devam edileceği Büyükşehir Belediyesi'ne resmi yazı ile bildirildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya protokolün imzalandığı tarihten itibaren projenin restorasyonu ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Manisa'nın en önemli anıt yapılarından biri olan Ulu Camii'nin ve çevresindeki diğer yapıların ortaya çıkması amacıyla 2012 yılı itibariyle plan, proje ve kamulaştırma çalışmaları yapıldı. 1300'lü yıllardan günümüze gelen tescilli Ulu Cami'de zaman içerisinde oluşan hasarların belirlenmesi için Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Sanat Tarihi Bölümü Uzmanları ile çalışmalar yapıldı. Raporlar doğrultusunda hazırlanan restitüsyon ve restorasyon projeleri yeniden 10 Mart 2017 tarihinde 7883 sayılı Koruma Kurulu Kararı ile onaylandı. Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyemize gönderilen resmi yazı ile projenin uygulamasına kendilerinin devam edeceği bildirildi" dedi.


Benzer Haberler & Reklamlar