Luksor'da 2 Firavun mezarı bulundu

Luksor'da 2 Firavun mezarı bulundu

Mısır'ın Luksor kentinde Draa Abu el Naga bölgesinde 18. firavun hanedanlığına ait olduğu tahmin edilen iki ayrı firavun mezarı bulundu.

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde yer alan Draa Abu el Naga bölgesinde 18. firavun hanedanlığına (M.Ö. 1550-1292) ait olduğu tahmin edilen iki ayrı firavun mezarı bulundu.

Bulunan mezarda farklı boylarda tahta heykeller ve ahşap Maske de yer aldı. Mısır Antik Eserler Bakanı Halid Anani konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde yapılan arkeolojik kazılarda, içinde çok sayıda heykel ve bir mumyanın bulunduğu firavunlar dönemine ait iki mezar keşfedildiği bildirildi.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, basına yaptığı açıklamada, mezarlardan ilkinin Kral 2. Amenhotep (M.Ö. 1427-1401) ve Kral 4. Thutmose (M.Ö. 1401-1391) dönemlerine ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

İkinci mezarın ise 17'nci ailenin son dönemleri ile 18'inci ailenin (M.Ö. 1550-1292) ilk dönemlerine ait olduğunun sanıldığını ifade eden Veziri, mezarın uzun koridorunun tavanında Kral 1. Thutmose'nin adının yazılı olduğunu aktardı.

Veziri, birinci mezarda birtakım eski eserler, ahşap bir maske ve tabut kalıntıları, ikinci mezarda ise önemli bir şahsa ait olduğu tahmin edilen bir mumya ile farklı materyallerden yapılmış 450 heykel, 100 cenaze mührü, ahşap maskeler, küçük bir sandık ve bazı çömleklerin bulunduğunu dile getirdi.

Aydoğan Kalabalık - AA


Benzer Haberler