Kudeb 252 restoratör yetiştirildi

Kudeb 252 restoratör yetiştirildi

Süleymaniye'deki tarihi Kayserili Ahmet Paşa Konağı'nda hizmet veren KUDEB, tescilli eserlerin korunmasının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de önem veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB), kentteki korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarına ilişkin önemli çalışmalar yürütüyor.

Belediyenin Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığına bağlı olarak 2006'da kurulan ve Süleymaniye'deki tarihi Kayserili Ahmet Paşa Konağı'nda hizmet veren KUDEB, tescilli eserlerin korunmasının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de önem veriyor.

Kentin kültür mirasının korunması, tanıtılması ve kültürel yaşamın zenginleşmesine katkı amacıyla bugüne kadar pek çok icraatı hayata geçiren KUDEB, uluslararası akreditasyon alarak dünya çapında bilinen adres haline gelmeyi hedefliyor.

İBB'den alınan bilgilere göre, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından TS EN ISO / IEC 17025 standardına göre çalışmalar yapan KUDEB, uluslararası ölçekte bir laboratuvar haline gelmek için uğraşıyor. Öncelikli olarak da Balkanlar ve Orta Asya coğrafyasında uluslararası ölçekte bir kurum olma çalışmaları yürütüyor.

Korumu, uygulama ve denetim faaliyetleri bulunan KUDEB, bu kapsamda restorasyon ve konservasyon laboratuvarı aracılığıyla koruma bilincini artırıcı işler gerçekleştiriyor. Uygulama alanında, Taş ve Ahşap Eğitim Atölyelerinde, restorasyon ve konservasyon işlerine hevesli gençler yetiştirilirken mimarlarla da ortak işler yürütülüyor. Denetim alanında ise onarım ön izin, uygunluk, yapı kullanma izin ile iskan uygunluk belgesi düzenliyor.

- 252 restoratör yetiştirildi

Kentin kültür mirasının korunması, tanıtılması ve kültürel yaşamın zenginleşmesine katkı amacıyla 2008 yılında açılan KUDEB Taş Eğitim Atölyesi'nde 147 taş, Ahşap Eğitim Atölyesi'nde ise 105 ahşap olmak üzere 252 restoratör yetiştirildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan İstanbul'un Süleymaniye ve Zeyrek'teki anıtsal ve sivil mimari mirasın korunması amacıyla 65 adet tarihi ahşap yapının bakım-onarımları ile İBB mülkü iki ahşap yapının restorasyonu gerçekleştirdi.

Tescilli kültür varlığı sınıfındaki 150 adet çeşmenin bakım, onarım ve restorasyon uygulamaları da yapılırken, 6 bin 586 adet yapının denetimi sağlandı, restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarınca 2007'den bugüne kadar muhtelif restorasyon projeleri için bin 556 adet rapor hazırlandı.

Yerel yönetim desteği ile faaliyet gösteren KUDEB, donatım, danışman, uzman ve raporlama yönünden Türkiye'de yetkin ve tercih edilen adresler arasında yer alırken özellikle restorasyon ve konservasyon laboratuvarının uluslararası ölçekte bilinen bir adres olması için çalışmalar başlatıldı.

- KUDEB'de yetişenler tarihi eserleri yaşatıyor

KUDEB'de "Taş Koruma ve Onarım" ile "Ahşap Koruma ve Onarım" konulu modüler öğretim programları yürütülüyor. 12 modülden oluşan 152 saat teorik, 448 saat uygulama olmak üzere toplam 600 saatlik 5 ay sureli eğitimlerde "nitelikli eleman yetiştirmek" anlayışı ile yeni ustalar yetiştiriliyor.

Koruma alanında çalışan profesyonel mimar ve mühendisler için "Mimar – Mühendis Atölye Çalışması" düzenleniyor.

Eğitim faaliyetleri kapsamında her yıl sonunda gelenekselleşmiş, "Kargir Yapılarda Koruma ve Onarım Seminerleri" gerçekleştirilerek kargir yapı hasarları ve nedenleri, arkeolojik alanlarda mimari koruma yaklaşımları, koruma-onarım ve strüktürel sağlamlaştırma çalışmalarının uygulama örnekleri veriliyor.

Bu eğitim programlarından mezun olanlar, Şehzade Cami'nin kündekari tarihi avlu kapılarını onardı. II. Mahmut Türbesi'ndeki 130 santimetre çapındaki ıhlamur kerestesinden yapılmış levha elden geçirerek ömrü uzatıldı. Şehzade Cami'nin İBB'ye bakan kapısının girişindeki tarihi Ayşe Sultan Çeşmesi restore edildi. Bulgar Sveti Stefan (Demir) Kilise’nin ana giriş kapısı, ahşap tahtaları, bankosu, masaları, ahşap levhaları ve tüm taşınabilir ahşap objelerinin bakım ve onarımları da KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi'nde gerçekleştirildi.

Adem Demir - Hikmet Faruk Başer- AA


Benzer Haberler & Reklamlar