Kocaeli'de Tarihi Demirciler Konağı restore ediliyor

Kocaeli'de Tarihi Demirciler Konağı restore ediliyor

1825 yılında Dilovası ilçesinde yaptırılan Demirciler Konağı restore ediliyor.

KOCAELİ: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sultan II. Mahmud zamanında Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından 1825 yılında Dilovası ilçesinde yaptırılan Demirciler Konağı'nı restore ettiriyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Demirciler Mahallesi'nde bulunan konağın en önemli tescilli sivil mimarlık örneği özelliği taşıdığı kaydedildi.

Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından 1825 yılında yaptırılan konağın ilk olarak kamulaştırıldığı ifade edilen açıklamada, ardından hazırlanan rekonstrüksiyon projesinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığı bildirildi.

Açıklamada, konağın Kocaeli'nin önemli kültür mirası eserleri arasında gösterildiği dile getirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Sultan II. Mahmud zamanında Süleymaniye Müderrisi Abdullah Şerif Ağa tarafından yaptırılan konak, kalem işi bezemeleriyle bu sanatın en nezih örneklerini sergilemektedir. Saray Nakkaşçıbaşı tarafından yapılan kalem işlerinden sofa üzerinde yer alan celi sülüs yazı çeşidiyle Al-i İmran suresi 37. ayetten bir bölüm bulunmaktadır. Odaların tavanları pasalı ahşap tavan olup döşemeleri de ahşap kaplamadır. Güneybatı duvarı üzerinde bulunan mihrap içinde hayali İstanbul manzaralı duvar resmi olduğu düşünülen ve kapakları kalem işi süslemeli bir dolap bulunmaktadır."


 

AA Kadir Yıldız


Benzer Haberler & Reklamlar