Katar Ulusal Müzesi açıldı

Katar Ulusal Müzesi açıldı

Katar’ın başkenti Doha’da ünlü mimar Jean Nouvel imzalı Katar Ulusal Müzesi binasının açılış töreni gerçekleştirildi. Katar ve bulunduğu bölgenin milyonlarca yıllık geçmişinden bugüne gelişimini sergileyen Katar Ulusal Müzesi, Katar Emiri Tamim bin Hamad bin Khalifa Al tarafından açıldı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Katar Ulusal Müzesi'nin açılış törenine turt dışından ğek çok davetlinin katılması dikkat çekti.

Tören, Emir Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin alandaki yerini almasıyla başladı. Emir Temim, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ında aralarında yer aldığı törene katılan ülke temsilcileriyle tokalaştı.

Katar ulusal marşının söylenmesi ile başlayan tören Kur'an-ı Kerim tilaveti ile sürdü.

Yaptığı açış konuşmasının sonunda müzenin açılışı gerçekleştiren Emir Temim,  müze hakkında bilgi verdi ve ziyaretçilere müzeyi gezdirdi,

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da açılış törenine katılan isismler arasında yer aldı.  Oktay, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani ile görüşmesinin ardından Doha sahilindeki Corniche Tören Alanı'na geçti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, daha sonra Emir Temim tarafından katılımcılar onuruna verilen yemeğe katıldı.

Katar Ulusal Müzesi

Modern Katar’ın merkez sarayını ve hükümet binasını da içine alan Katar Ulusal Müzesi, dünyaca ünlü mimar Jean Nouvel imzası taşıyor. 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Katar Ulusal Müzesi, uluslararası sanatçıların yapıtlarını, nadir eserleri, el yazmalarını, arşiv videolarını, mücevherleri, belgesel materyalleri bir araya getirerek ziyaretçilerine etkileşimli öğrenme fırsatları sunuyor.

Jean Nouvel’in dinamik mimari tasarımı, Katar’ın coğrafyasını çağrıştırırken aynı zamanda ülkenin tarihini ve kültürünü yansıtıyor. Ünlü mimar, “Müze binası Katar’ın çöl iklimiyle, bitki örtüsüyle, faunasıyla, göçebe toplumuyla ve kadim gelenekleriyle uyum içinde. Bu zıt hikayeleri birleştirmek için sembolik bir elemente ihtiyacım vardı. Sonunda, çöl gülü fenomenini hatırladım: Rüzgarın, tuzlu suyun ve kumun yardımı sayesinde ortaya çıkan kristal formlar, minyatür mimari çalışmayı anımsatıyor. Bu fikirden yola çıkarak müze binasını tasarladım” diyerek ilham kaynağının çöl gülü kristali olduğunun altını çiziyor.

Katar halkının hikayesini bütünsel bir biçimde anlatan müze, üç bölüm ve 11 galeriden oluşuyor. ‘Başlangıç’, ‘Katar'da Yaşam’ ve ‘Ulus Yaratma’ bölümlerindeki müzede ziyaretçiler yaklaşık 3 kilometrelik alanda kronolojik bir yolculuğa çıkıyor. Arap Yarımadası’nda henüz insanların iskân etmediği zamanlardan başlayan yolculuk, günümüze kadar geliyor. Müzede, sözlü tarih anlatımı, arşiv görüntüleri, sanat eserleri ve arkeolojik buluntular; müzik ve hatırlatıcı aromalar ile bir araya gelerek ziyaretçilere duygusal bir deneyim yaşatıyor.

Baroda’nın 1865 yılında yaptığı ve 1,5 milyondan fazla yüksek kaliteli Körfez incisini zümrüt, elmas ve safir ile süslediği inci halısı, Fransız sanatçı Jean-Michel Othoniel tarafından yerleştirilen 114 ayrı çeşmeden oluşan lagün, Suriyeli sanatçı Simone Fattal’ın yaptığı arkeolojik resim sanatından ilham alarak yaptığı ‘Gates of the Sea’ eseri müzenin öne çıkan yapıtları arasında yer alıyor.

 


Benzer Haberler & Reklamlar