Karkamış Antik Kenti'nin bir bölümü ziyarete açılmaya hazır

Karkamış Antik Kenti'nin bir bölümü ziyarete açılmaya hazır

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Türkiye- Suriye sınırındaki Karkamış Antik Kenti'nde kurulacak arkeopark hazırlıkları hakkında bilgi verdi ve 'büyük bir hazineyi bütün dünyaya hediye ediyoruz. Antik kentin ziyarete açılabilmesi için 5-6 bakanlıktan onay alarak ilerliyoruz', dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda bugün Karkamış Arkeopark’ın açılış hazırlıkları ve Antik Kent Arkeolojik Kazı Çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Peker ile Bolonya Üniversitesi’nden Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Fatma Şahin: Antik kentin güvenlik duvarı için 450-500 milyon lira harcandı

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, “Karkamış arkeolojik kazılarının sekizinci sezonunun bilimsel sonuçlarını sunmak üzere burada buluştuk. Kazı başkanı Nicolò Marchettı ve Hasan Peker tarafından yürütülen Türk-İtalyan projesinde son sekiz yıldır çok yoğun çalıştılar ve bulunan eserler ve sonuçlarını anlatacaklar. Karkamış Türkiye’de, Akdeniz’deki en önemli arkeolojik merkezlerden biridir. Dünya’nın ilgisini çekerek yatırım ve kalkınma getirecek kentin bölgemizde bulunması bizim için bulunmaz bir fırsattır. Bu fırsatı gerçeğe dönüştürmek için aynı zamanda vizyona sahip olmak gerekmektedir.  Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında gelinen son noktada emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Bu çalışma nasıl başladı? Nereye geldi? Burada yılların emeği var, yılların inancı var, yılların aşkı var, yılların çabası var. En büyük zenginliğimiz olan kültürel mirasımızın sonucunu aldık. Geçen hafta Japonya’daydım, herkes bu bölgeyi konuşuyor. Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında ortaya çıkacak eserlerin arkeoloji tarihini, dünya tarihini değiştireceğini konuşuyor, bizlere, buradan çıkan çıktıları yakından takip ettiklerini söylediler. Bütün Dünya’nın gözü bu noktada.

Karkamış'ın Türkiye'deki en önemli arkeolojik merkezlerden biridir ve  biz büyük bir hazineyi bütün dünyaya hediye ediyoruz" diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ,"Antik kentin ziyarete açılabilmesi için 5-6 bakanlıktan onay alarak ilerliyoruz. Bu dönem antik kentin güvenlik duvarının yapılması için 450-500 milyon lira harcandı. Belediye olarak bu şehrin kültürel mirasının emanetçileriyiz, geçmişten aldığımız güçle geleceğe doğru gidiyoruz. Çocuklarımıza bu emaneti güçlü bir şekilde bırakmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nicolo Marchetti: Tarihi değiştirecek saray ve mühür arşivi kalıntıları bulundu

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolo Marchetti de Türkiye-İtalya ortaklığında yürütülen Karkamış kazılarının 8. dönemini bitirmek üzere olduklarını, bu yılki kazılarda Hitit İmparatorluğu, Geç Hititler ve Roma döneminden kalıntılar tespit ettiklerini söyledi.

Kazılarda saray kalıntıları bulduklarını, bir binada onlarca mühür baskısını gün yüzüne çıkardıklarını anlatan Marchetti, bu mühür baskıların Hitit sarayı hakkında emsalsiz detaylar sağladığını vurguladı.

Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ise, şehrin fiziksel özellikleri hakkında bilgi vererek, “Çalışmalarda güzel sonuçlar aldık. Karkamış Antik Kenti, Geç Hitit Dönemi’ne ait Suriye Bölgesi’nin en büyük merkezlerinden biri. Büyükşehir Belediyesi ve SANKO’nun yürütülen çalışmalarda büyük destekleri var. Ayrıca diğer belediyelerimizin de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Ana hedef kültürel ve ekonomik kalkınma. Gaziantep’te büyük bir sistem var. Yesemek, Zeugma, Karkamış, Rumkale, Tilmen Höyük inanılmaz zengin bir sistem. Gaziantep’in kültürel mirası, bence Güneydoğu’da yüzde yüz duyuldu. Bu ortaklı vizyonla devam edeceğiz” diye konuştu.
 

Prof. Dr. Nicolo Marchetti: Şuppiluliuma'nın sarayı ziyarete açılamayacak

Marchetti, kazılarda ayrıca Demir Çağı'na ait eserler, mezarlar ve mühürler elde ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Hitit İmparatorluğu döneminde eyalet başkenti olarak görev yapan Karkamış'ta büyük kralın ordusu burada otururdu. Akropolde Hitit İmparatoru 1. Şuppiluliuma dönemine ait büyük bir saray bulduk. Saray arkeopark dışında bir alanda. Orası ziyarete açılmayacak. İç duvar 3 metre, dış duvar 5 metre kalınlığında. Bulla denilen pişmiş topraktan yapılan mühür baskılar bulduk. Bu toprak parçaları tarihi değiştiriyorlar. Biz mühürler için ana depoyu bulduğumuzu düşünüyoruz. Bu depolardan başkent Hattuşa ile bir iki şehirde daha olduğu biliniyor. Vergilerin toplandığı merkezlerde olan şeyler bunlar."

Doç. Dr. Hasan Peker: Bu yılki çalışmalarda mühür evini ortaya çıkardık

Kazı Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Hititoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Peker de bu yılki kazılarda "mühür evi" olarak adlandırılan bir yapı ortaya çıkardıklarını belirterek, bunların imparatorluğun veya devletin lojistik depoları olduğunu vurguladı.

Karkamış'ın Hititlerin Suriye hakimiyetini tesis ettiği bir kent olduğunu anlatan Peker, şöyle devam etti: "Fırat'ın batısındaki coğrafyadan gelen vergiler ve ticaret sonucu oluşan zenginliğin aristokrasiye paylaştırılması için toplandığı merkezler var. Biz şu anda orayı kazıyoruz. Bu kil parçaları, içinde tam olarak ne bulunduğunu bilemediğimiz çuvalların ağzının bağlanarak mühürlenmesi için kullandığı mühür baskıları. 30'un üzerinde görevli burada aktif olarak iş görüyorlar. Aralarında 4 prens var. Bir gümrük görevlisi var. Elimize geçen 200'e yakın mühür baskısı var. Aslında Karkamış Hitit İmparatorluğu'nun son dönemlerinin, son 100-110 yılında ayakta kalması için büyük destek olan ayaklardan bir tanesi. Zenginliğin imparatorluğa doğru aktığı merkezlerden bir tanesi. Hitit imparatorluğu son 100 yılını yaşayabildiyse aslında Karkamış sayesinde yaşamıştır."

Adil Sani Konukoğlu: Her zaman bu projenin arkasındayız

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu da şunları aktardı: “Nicolò ile tanıştığımız günden itibaren elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık. Gaziantep kültürüyle, tarihiyle, dünyada bulunmaz kentlerden bir tanesi. Zeugma’da belli bir aşamaya gelmiştik. Burada da gerekli çalışma üretiliyor. Bu konuda her zaman bu projenin arkasındayız. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Birlikte hareket ettiğimiz zaman da başaramayacağımız hiçbir şey olmadığına inanıyorum.”

Arkeopark'ın ve arkeolojik alanın güvenliği askerler tarafından sağlanacak.

Türkiye-Suriye sınır hattı üzerinde Yakın Doğu arkeolojisinin en önemli yerlerinden birisi olarak bilinen, Hitit, Asur, Helenistik ve Roma dönemlerine ait izler taşıyan Karkamış Antik Kenti, Suriye sınırında askeri bölgede yer aldığı için serbestçe ziyaret edilemiyor.

Yapılacak arkeoparkın bölgenin başlıca çekim merkezlerinden biri haline gelmesi hedefleniyor.

Toplantılar neticesinde Türk-İtalyan kazı heyeti arkeopark içerisindeki yürüyüş yollarının, bilgi panellerinin ve gölgelik alanların yapımını ve bakımlarını üstlenirken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise giriş-karşılama binaları, buraya gelen yollar, köprü, otopark ve arkeoparkın girişindeki dinlenme alanlarını yapmayı taahhüt etti.

Alanın güvenliği ise askerler tarafından sağlanacak.

Dünyayı değiştirecek mühürleri konu edinen haberimiz için tıkklayınız:

Zuhal Kocalar - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar