Jale İnan - Bir Bilim Kadınının Romanı: Bir arkeloğun hayat hikayesi

İnkılâp Kitabevi'nin yayınladığı Biyografi yazarı Orhan Bahtiyar’ın kaleme aldığı “Jale İnan-Bir Bilim Kadınının Romanı” adlı kitap ünlü arkeoloji dünyasının ünlü isimlerinden arkeolog Prof. Dr. Jale İnan’ın başarı öyküsünü okurlarına sunuyor.

Jale İnan - Bir Bilim Kadınının Romanı Kitabının Künyesi

Yazarı: Orhan Bahtiyar Yayınevi: İnkılâp Kitabevi' Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt Yayıma Hazırlayan: Ezgi Hotalak Adalı Editör: Ebru Çaloğlu Kapak Tasarım: Gilas Coşkun Sayfa Tasarım: Aslı Varol Sayfa Sayısı: 304

Adını, eşi Mustafa İnan’ın anlatıldığı, Oğuz Atay imzalı kitaptan alan “Jale İnan-Bir Bilim Kadınının Romanı”; babasının ardı sıra dağ bayır bırakmadan gezen, merakı hiç eksilmeyen ve dayanışmanın önemiyle hayatını şekillendiren küçük bir kızı, II. Dünya Savaşı ile birlikte Almanya’nın sığınaklarında çalışarak verdiği sınavları ve birer birer ortaya çıkardığı antik kentlerin ışığında bir kadını anlatıyor.

Erkeklerin üstün görülüp, sadece birilerinin kızı, eşi ya da annesi olarak anıldığı 1900’lü yıllarda doğan Jale İnan, hayatı boyunca yok sayılmalara karşı durup, çağdaş bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor. Jale İnan, Türkiye’de arkeoloji adında bir bilimin varlığı dahi yokken bu alana gönül verip, savaşın hüküm sürdüğü Almanya’da eğitimini tamamlıyor.

Hem bir bilim kadınına hakkını teslim etmek hem de gelecek nesillere örnek teşkil etmek amacıyla Orhan Bahtiyar’ın kaleme aldığı “Jale İnan-Bir Bilim Kadınının Romanı”, akademik ve alandaki başarılarının yanı sıra Perge ve Side antik kentlerindeki çalışmaları ve tarihî eser kaçakçılığına karşı mücadelesi ile unutulmazlardan olan bir arkeoloğu, bir kadının haklı mücadelesini işliyor.

Jale İnan’ın eşi Prof. Dr. Mustafa İnan’ı konu alan “Bir Bilim Adamının Romanı”nı kaleme alan, Türk edebiyatının söz ustası Oğuz Atay’a saygıyla sunulan “Jale İnan-Bir Bilim Kadınının Romanı”, İnkılâp Kitabevi imzasıyla okurlarıyla buluşmayı bekliyor 

Kitap Hakkında

Oğuz Atay, 70’li yıllarda çok saygı duyduğu hocası Prof. Dr. Mustafa İnan’ı, eşi Prof. Dr. Jale İnan’ın ricası üzerine biyografik bir romanın başkahramanı yaptı. 

Jale İnan’ın arzusu “Bir Bilim Adamının Romanı” ile yoksul bir Anadolu çocuğunun istediğinde neler başarabileceğini herkese göstermekti.

Oysa o, çok daha zor olanı başarmış, kadının henüz adının bile geçmediği yıllarda Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak profesörlük unvanını almıştı.

Şimdi bir romanın başkahramanı olma sırası onda! Orhan Bahtiyar, “Bir Bilim Kadınının Romanı”nı yazdı. Jale İnan’ın yaşamını satırlarına alan Bahtiyar, toprağın altından küçücük elleriyle bir tarih çıkaran bu dev kadını, Atay’ın izinden giden kalemi ile akıcı bir dilde anlatıyor. 

Jale İnan’ın küçük bir çocukken arkeolog babası Aziz Ogan’ın peşinde gittiği kazılarla başlayan arkeoloji aşkı, gün yüzüne çıkardığı Perge ve Side antik kentleriyle taçlanıp insanlığa bir miras olarak kalıyor. 

Biyografik romanların sevilen yazarı Orhan Bahtiyar, “Bir Bilim Kadının Romanı”nı büyük usta Oğuz Atay’a saygıyla sunuyor.    

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar