İznik'te ölen defineci kendini istihbaratçı diye tanıtmış

İznik'te ölen defineci kendini istihbaratçı diye tanıtmış

Olayda hayatını kaybeden Mümin Sarıdoğan'ın kendisini 'eski istihbaratçı' olarak tanıtarak kazı ekibi kurduğu, halen tedavi altında olan Recep E.'nin ise geçen yıl olay yerine yakın bir bölgede kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandığı orataya çıktı.

Bursa'nın İznik ilçesi Elbeyli Mahallesi'nde mağarada define ararken kazdıkları kuyuda mahsur kalan 7 kişiden 1'inin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili gözaltına alınan 4 şüpheli, jandarmadaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Olayda hayatını kaybeden Mümin Sarıdoğan'ın kendisini 'eski istihbaratçı' olarak tanıtarak kazı ekibi kurduğu, halen tedavi altında olan Recep E.'nin ise geçen yıl olay yerine yakın bir bölgede kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandığı orataya çıktı.

Bursa'nın İznik ilçesi Elbeyli Mahallesi Kızıltepe mevkisinde 4 gün önce yaşanan olayda, mağarada define aramak için açtıkları yaklaşık 30 metre derinliğindeki kuyuda mahsur kalan Recep E. (58), Adem M. (45), Gökhan K. (46), Halil S. (39), Günay K.(46) ve Ömer K.'nin(35) İznik Devlet Hastanesi'ndeki tedavileri sürüyor. Olaydan sonra kuyuya girenlere gözcülük yaptıkları iddiasıyla gözaltına İ.T., T.C.ve H.A. ile kuyudan kendi imkanlarıyla çıkan İ.H.'nin ise jandarmadaki sorguları tamamlandı. 4 şüpheli ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Şüphelilerin alınan ifadelerinden kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Mümin Sarıdoğan'ın kendisini eski istihbaratçı olarak tanıtıp, Kocaeli'nde yaşadığını söylediği ortaya çıktı. Sarıdoğan'ın oğlu Halil Sarıdoğan ile birlikte, kazı ekibi kurduğu ve bu grubta yer alanlarla, polisin teknik takibine takılmamak için WhatsApp üzerinden haberleştiği belirlendi.

Tedavisi süren ve durumu ağır olan Recep E.'nin ise geçtiğimiz yıl aynı bölgede kaçak kazı yaparken jandarma tarafından suçüstü yakalandığı tespit edildi. Recep E. hakkında bu tarihte yasal işlem yapıldığı bildirildi.

Öte yandan İznik Müze Müdürlüğü yetkileri ile arkeologlar, kaçak kazı yapılan mağara ve kuyuyu incelemeye aldı. Yaklaşık 8 saat süren incelemenin ardından herhangi bir tarihi esere rastlanmadığı belirtildi.


Benzer Haberler & Reklamlar