İzmir’in ilk kent müzesinin tahmini maliyeti 20 Milyon TL

İzmir’in ilk kent müzesinin tahmini maliyeti 20 Milyon TL

Eğitim, kültür, sanat ve arkeolojik alanlarındaki çalışmaları 45 yıldır destekleyen Yaşar Eğitim Kültür Vakfı'nın hayata geçireceği İzmir’in ilk kent müzesinin yaklaşık 20 Milyon TL yatırım iile 2019’un ikinci yarısında açılıcağını belirtti. Binanın binanın restorasyon ve restitüsyon çalışmalarını Mimar Etem Ülkütaş yürütüyor.

Yaşar Eğitim Kültür Vakfının 2019 yılının ikinci yarısında İzmir’in ilk kent müzesinin açılışını gerçekleştireceğini söyleyen Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, İzmir kent yaşamına yeni soluk getirecek müze projesinin toplam yatırım bütçesinin 20 milyon TL olduğunu açıkaldı.

İzmir’in ilk kent müzesi

Cumhuriyet tarihinin ilkleri gerçekleştirmiş iş insanlarından Selçuk Yaşar’ın hayallerinden birini daha hayata geçiriyor olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, İzmir’in ilk kent müzesinin 2019’un ikinci yarısında tamamlanacağı söyledi. Alsancak’ta, eski bir un fabrikası olan ve bir dönem Yaşar Üniversitesi rektörlük binası olarak kullanılan binanın restorasyon ve restitüsyon çalışmaları Mimar Etem Ülkütaş tarafından yürütülüyor. 2019 yılı ikinci yarısında tamamlanacak olan müze, toplam 6000 m2 kapalı alan içinde 2600 m2 geçici ve kalıcı sergi alanları, 326 kişilik opera çukurlu konferans salonu, kütüphane ve sanat atölyelerinden oluşacak. Müze’de ayrıca Vakfın bugüne kadar desteklediği sanat faaliyetlerinde ödül alan ve sergilenmeye layık görülen eserlerin de sergilenmesi için özel bir alan bulunacak. İzmir kent yaşamına yeni bir soluk getirecek müze projesinin toplam yatırım bütçesi ise 20 milyon TL.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

1974 yılında kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, eğitim, kültür ve sanat alanlarında toplumun gelişimini destekliyor. Vakfın eğitim bursları ile başlayan faaliyet alanı eğitim yatırımları, kültür-sanat faaliyetleri ve kültürel mirasın ortaya çıkarılmasına verilen destek ile sürüyor.

Vakıf, bugüne kadar yetenekli ancak maddi durumu kısıtlı olan 6 bin 500 öğrenciye karşılıksız burs verirken, Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde 8 okul açarak eğitime katkı sağladı. Vakfın çoğunluğu bilimsel ve arkeolojik içerikle bugüne kadar yayın hayatına kazandırdığı 41, Atatürk hakkında 13 yayını bulunuyor. Kültürel mirasın bugüne taşınması için uzun yıllardır süregelen çalışmalara ev sahipliği yapan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın 1977

yılında Erythrai antik kenti ile başlayan arkeolojiye destek faaliyetleri 1998 yılından bu yana Aydın Nysa antik kenti, 2015 yılından bu yana İzmir Smyrna Bayraklı Höyüğü ve 2017 yılından bu yana İzmir Agora Smyrnası kazıları devam ediyor.


Benzer Haberler & Reklamlar