Kent Müzesi Haberleri

Buharkentte Kent Müzesinin Ağustosta açılması planlanıyor

Buharkent'te Kent Müzesi'nin Ağustos'ta açılması planlanıyor

Aydın’ın Buharkent ilçesinde Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi sarı binada restoran çalışmaları başladı. Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Kent Müzesi’ne dönüştürecekleri binanın Ağustos ayında açılışını yapmayı planladıklarını…

Şanlıurfa Kent Müzesi Urfa tarihine yolculuk ettiriyor

Şanlıurfa Kent Müzesi Urfa tarihine yolculuk ettiriyor

Şanlıurfa'da, 5 yıl önce açılan Kent Müzesini ziyaret edenler, 2 bin metrekare alana sahip müzede tarım ve hayvancılığın gelişimini temsil eden balmumu heykeller ve tarihi mekanların maketleri ile Urfa tarihine tanıklık ediyorlar.

İzmirin ilk kent müzesinin tahmini maliyeti 20 Milyon TL

İzmir’in ilk kent müzesinin tahmini maliyeti 20 Milyon TL

Eğitim, kültür, sanat ve arkeolojik alanlarındaki çalışmaları 45 yıldır destekleyen Yaşar Eğitim Kültür Vakfı'nın hayata geçireceği İzmir’in ilk kent müzesinin yaklaşık 20 Milyon TL yatırım iile 2019’un ikinci yarısında açılıcağını belirtti. Binanın…

Antalya Millet Bahçesi 4 müze ile hizmet verecek

Antalya Millet Bahçesi 4 müze ile hizmet verecek

Antalya'da, Işıklar'daki yıkılan stadyum alanı ile Karaalioğlu Parkı, Kent Müzesi ve Millet Bahçesi olarak hizmet verecek alan farklı müzelere ev sahipliği yapacak.

Selçuk Yaşar Müzesi İzmirin ilk kent müzesi olacak

Selçuk Yaşar Müzesi İzmir'in ilk kent müzesi olacak

Aydın Nysa, İzmir’de Smyrna Agorası ve Smyrna Bayraklı Höyüğü arkeoloji kazılarını destekleyen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir’in ilk kent müzesinin açılış müjdesini verdi. Müze projesi için eski un fabrikası aslına sadık kalınarak müze binasına…

Ordudaki tarihi Taşbaşı Kilisesi kent müzesi olacak

Ordu'daki tarihi Taşbaşı Kilisesi kent müzesi olacak

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Tarihi Taşbaşı Kilisesi'nin aslına uygun olarak restore edildikten sonra Kent Müzesi olarak turizm sektörüne açılacağını söyledi. Vali Yavuz, Ordu arkeoloji müzesinin de Karşıyaka Mahallesi'ne yapıldığını söyledi.…

85lik nine Van Kent Müzesine 100 yıllık merdane bağışladı

85'lik nine Van Kent Müzesine 100 yıllık merdane bağışladı

85 yaşındaki Sevim Kaptanoğlu, Van yöresinde "kindirek" olarak bilinen el yapımı 100 yıllık merdaneyi Kent Müzesi'ne bağışladı. Van Valisi Murat Zorluoğlu, müze maliyetinin planlanan bütçenin iki katına çıktığını söyledi.

Tokat Şehir Müzesi için hazırlıklar sürüyor

Tokat Şehir Müzesi için hazırlıklar sürüyor

Tokat Belediyesi tarafından tarihi Sulusokak bölgesinde hazırlanan Kent Müzesi'nde çalışmalar sona yaklaşıyor. Kent tarihinin son 500 yıllının sergileneceği müzede Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çalışmaları denetledi.

Yaşayan Kent Müzesinin müzelik ihtiyarları

Yaşayan Kent Müzesinin müzelik ihtiyarları

75 yaşındaki Bedriye Yaramaz ile 65 yaşındaki Bahriye Eren Bilecik kent müzesinde kendilerine tahsis edilen odada ziyaretçilere yün eğirme ve çorap örgüsünü uygulamalı anlatıyor.

Tuncelide 20 yıldır aranan kayıp kitabe tesadüfen bulundu

Tunceli'de 20 yıldır aranan kayıp kitabe tesadüfen bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bulunması için genelge çıkardığı 1997 yılından beri aranan Türk-İslam kültürünü yansıtan Ferruh Şad Bey Türbesi'nin kitabesi bir mezar taşının yanında atıl vaziyette bulundu.

Abdullah Derici Konağı, Vezirköprü kent müzesi oldu

Abdullah Derici Konağı, Vezirköprü kent müzesi oldu

250 yıllık tarihi Abdullah Derici Konağı, içinde bulunan günlük yaşamda kullanılan ve antika değerindeki kilim, mutfak eşyaları, oturma grubu gibi tüm eşyalarıyla korunarak kent müzesine dönüştürüldü.

Havran Kent Müzesi törenle hizmete açıldı

Havran Kent Müzesi törenle hizmete açıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, müzemiz, bölgenin tarihini ve kültürünü açıkça anlatmaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyoru, dedi.