İzmir Ayasuluk tepesindeki arkeoloji kazılarında kilise izine rastlandı

İzmir'in Selçuk ilçesindeki arkeolojik kazılarda, Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı bölgesindeki daha önce bazilika şeklinde tanımlanan yapının, milattan sonra 4. yüzyılda kilise olarak inşa edilmiş bir yapı olduğuna dair buluntulara rastlandığı bildirildi.

Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazısı sponsorlarından İstanbul Gelişim Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Ticaret Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Selçuk Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışmalarda Hristiyanlık tarihine ilişkin önemli ipuçları bulundu.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Kazı Başkanı ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazı alanının en yüksek bölgesinde yer alan ve daha önce bazilika sarnıcı olarak değerlendirilen yapı üzerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Bölgede ön incelemeler yaptıklarına işaret eden Mimaroğlu, "Bu yapının yanlış tanımlandığını fark ettik. Çünkü burası bir bazilika değil, serbest Yunan haç planlı bir kilise. Yaptığımız sondaj çalışmalarında bu görüşlere doğruluk sağlayacak veriler elde ettik. Yapı ilk etapta çatısına kadar yıkık bir yapıydı. Yapı, Aydınoğlu Beyliği döneminde kalenin su ihtiyacını karşılamak için sarnıç haline getirilmiş." ifadelerini kullandı.

Hristiyanlık inancına göre Hazreti İsa'nın 12 havarisinden birisi olan Aziz Yuhanna'nın Selçuk'a geldiğine ve burada öldüğüne inanıldığını aktaran Mimaroğlu, şunları kaydetti:

"Aziz Yuhanna, 100 yaşına kadar Efes'te yaşadığını ve burada gömüldüğünü biliyoruz. Aziz Yuhanna Kilisesi'nde mezarının olduğu biliniyor. Bu tepede arkeolojik kalıntılarda bunu henüz bulamasak da Aziz Yuhanna'nın İncil'i yazdığı nokta olarak düşünüyoruz. Tespit ettiğimiz serbest haç planlı yapı, aşağıda bulunan kilisenin ilk evresi ile çağdaş bir yapıydı. Burada anıt sütun olabilecek bir sütun bulundu. Biz, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yıllarda, 4. yüzyılın ikinci yarısından sonra bu yapının yapıldığını düşünüyoruz."

Bölgede detaylı bir çalışma yapılmadığını anlatan Mimaroğlu, "Yaptığımız bu çalışmalarla Aziz Yuhanna'nın İncil'i yazdığı düşünülen tepede erken döneme ait bir kilise ortaya çıkmak üzere. Şimdiye kadar bu tepe, bazilika sarnıcı olarak bilindiği için çok bilinen bir alan değildi. Yaptığımız çalışmalarla, turistleri bu bölgeye yönlendirmek ve buraya bir seyir terası yapma düşüncemiz var. Tabii ki bunun için sponsor desteğine ihtiyaç duymaktayız. Bu bağlamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlarımızdan destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Mimaroğlu, yeni buluntularla bölgenin tarihi ve turistik öneminin artacağına inandıklarını bildirdi.

AA Efsun Erbalaban Yılmaz


Benzer Haberler & Reklamlar