İstanbul'un 5 ilçesinde eş zamanlı tarihi eser operasyonları yapıldı

İstanbul'un 5 ilçesinde eş zamanlı tarihi eser operasyonları yapıldı

İstanbul'un 5 ilçesinde 6 ayrı noktada gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda; yurt dışına kaçırılmak istenen 4 bin yıllık balta, ok ve mızrak uçlarla İbranice ve Ermenice el yazması İncil dahil tarihi eser olduğu tahmin edilen 836 parça yakalandı. Defineci ve antikacıların da aralarında ounduğu 7 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih Kapalıçarşı'da 2 antikacının birçok tarihi eseri, yabancı alıcılara satmak için arayışa girdiği istihbaratı alarak çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında antikacılara yönelik takip başlatan ekipler 7 kişiyi belirleyerek operasyon düzenledi. Fatih, Bakırköy, Kağıthane, Kadıköy ve Küçükçekmece'de düzenlenen operasyonlarda kimliği belirlenen 7 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonun en önemli noktarından biri ise tarihi Kapalıçarşı oldu.

Düzenlenen operasyonda, aralarında antikacı ve definecilerin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Yurtdışına kaçırılarak satılmaya çalışılan 836 adet tarihi esere el konuldu.

Ele geçirilen eserler arasında, 4 bin yıllık mermerden yapılmış Kilia tipi ana tanrıça idolü de bulunuyor.

Adreslerde yapılan aramalarda; Tunç çağlarına ait 4 bin yıllık baltalar, ok ve mızrak uçları, Hitit dönemine ait adak heykelcikleri, Firik ve Urartu dönemlerine ait çengelli iğne, süs iğneleri, Klasik Yunan-Helenistik Roma-Bizans İslami dönem bronz ve gümüş sikkeler, çok nadir bulunan İbranice ve Ermenice el yazmaları, Yunanca taş baskı İncil, karo çini örnekleri, Helenistik ve Roma dönemi dua haçları, aynı döneme ait takı ve yüzük örnekleri, Kilia Adası tipi idolünün benzer örneğinin de bulunduğu çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

İncelemeye alınan eserler arasında 4 bin yıllık Kalkolitik döneme ait ana tanrıça heykelinin bir benzerinin ABD'de bir müzayedede satıldığı biliniyor.

 

Ana tanrıça heykelciğinin Batı Anadolu’da mermerden yapıldığı öğrenilirken, ele geçirilen İbranice el yazmalarının Adnan Hoca adıyla tanınan Adnan Oktar operasyonunda ele geçen el yazmalarının benzeri olduğu belirtildi.

Emniyette sorguya alınan 7 kişinin sorgusu sürüyor.


Benzer Haberler & Reklamlar