İstanbul Beykoz'da çok sayıda tarihi eser ve antik çömlek yakalandı

İstanbul Beykoz'da çok sayıda tarihi eser ve antik çömlek yakalandı

İstanbul Beykoz'da yapılan kaçakçılık operasyonunda tarihi eser niteliği taşıyan çok sayıda eser parçası, amfora ve pitoslar dahil çok sayıda çömlek ele geçirildi.

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Boğazı'ndan çıkarıldığı değerlendirilen antik dönemlere ait çömlek çeşidi amforaların yasa dışı biçimde depolandığı bilgisi üzerine harekete geçti.

Riva ve Kavacık mahallelerinde belirlenen 3 iş yeri ve depoya baskın düzenleyen ekipler, adreslerde yaptıkları aramalarda, çok sayıda amforanın yanı sıra yine tarihi eser niteliği taşıyan çeşitli malzemeler ele geçirdi.

Ekipler, adreslerde yaptıkları aramalarda tarihi eser niteliği taşıyan çeşitli malzemelerin üst üste yığıldığını tespit etti. Tarihi eser niteliğindeki eserler arasında İstanbul Boğazı'ndan çıkarıldığı değerlendirilen aralarında pitos ve amforaların bulunduğu antik dönemlere ait çok sayıda çömlek dikkat çekti.

Koruma altına alınan malzemelerin uzmanlar tarafından yapılacak incelemelerin ardından yetkililere teslim edileceği öğrenildi.

Ekiplerce, bu iş yerlerini ve depoyu kullananlar hakkında da inceleme başlatıldı.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar