İngiltere'de su yolu inşaatında tuhaf gömüler bulunan mezarlık keşfedildi

İngiltere'de su yolu inşaatında tuhaf gömüler bulunan mezarlık keşfedildi

İngiltere’de boru hattı döşenirken ortaya çıkan 3.000 yıllık mezarlıktaki 26 iskelet iskelet hayli garip ve değişik stillerdeki gömüleriyle büyük şaşkınlık uyandırdı.

İngiltere’de bir su yolu inşaatında ortaya çıkan mezarlıktaki arkeolojik araştırmalar sırasında oldukça sıradışı şekillerde gömülmüş 26 iskelet ortaya çıkarıldı.

İskeletlerin 3.000 yıllık olduğu düşünülüyor. Bulgular, Britanya’da Roma’nın egemenliği öncesine, Demir Çağ’a tarihleniyor. Bulguları daha da ilginç yapan şey, çukurların ritüelistik tören için kullanıldığını düşündüren kanıtlar.

Britanya Adaları’ndaki toprağın altı o kadar çok insanlık tarihi ile dolu ki, büyük inşaat çalışmalarından önce arkeolojik değerlendirmeyi gerektiren bir mevzuat var. Söz konusu kalıntılar Letcombe Brook’u korumak için boru hattı döşeyen Thames Water tarafından yapılan bir projeden önce keşfedildi.

Arkeolog Neil Holbrook, “Yeni Thames Su boru hattı, bize daha önce bilinmeyen arkeolojik sit alanlarını inceleme fırsatı verdi.”

“Childrey Warren’daki Demir Çağ bölgesi, Roma’nın fethinden önce Oxfordshire’da yaşayan insanların inançlarına ve batıl inançlarına bir bakış açısı sağladığı için özellikle etkileyici. Başka yerlerdeki kanıtlar, çukurlardaki mezarların insan kurbanı içerdiğini de gösteriyor.”

İnsan kurbanına dair kanıtlar henüz açıklanmadı, ancak kalıntıların bazıları kesinlikle çok tuhaf.

İskeletlerden birini ayakları kesilmiş ve gövdesinin iki yanına yerleştirilmiş. Kolları ise başının yanlarına kaldırılmış. Bir diğerinin kafatası koparılmış ve ayaklarının yanına gömülmüş.

Normal mezar uygulamalarından önemli ölçüde farklı olan bu tür mezarlara sıradışı mezarlar deniyor ve genellikle ritüel amaçlar için yapıldığı düşünülüyor.

İngiltere’de daha önce bulunmuş MS 4. yüzyıla tarihlenen bir mezarlıkta, kafatasları yanlarına ya da ayaklarının yanına yerleştirilmiş çok sayıda parçalanmış iskelet vardı, ancak bu uygulamanın nedeni bilinmiyor.

Ancak kanıtlar, Demir Çağı insanlarının ölüleriyle etkileşimli bir ilişki içinde olduklarını gösteriyor.

Kazılar ayrıca konutlar, hayvan kalıntıları, çanak çömlek, kesici aletler ve dekoratif tarak gibi ev eşyalarına dair de kanıtlar sağladı.

Paolo Guarino, “Bu bulgular, yalnızca anıtsal binalarından tanıdığımız toplulukların yaşamları ve ölümleriyle ilgili eşsiz bir pencere açıyor.” diyor.

“Eski eserlerin, hayvan kemiklerinin, insan iskeletlerinin ve toprak örneklerinin analizinden elde edilen sonuçlar, bu toprakları yıllar önce işgal eden toplulukların tarihine bazı önemli bilgiler eklememize yardımcı olacak.”

Kalıntılar, daha fazla adli inceleme için alandan çıkarıldı. Yapılacak analizlerin, bu insanların kim olduklarına ve yaşamlarını nasıl yaşadıklarına dair daha fazla bilgi kazandırması bekleniyor. Ve eğer gerçekten şanslıysak, bedenlerin neden bu kadar tuhaf bir şekilde gömüldüğü hakkında daha fazla ipucu verecek.

Holbrook, “Keşif, geçmiş hakkındaki algılarımıza meydan okuyor ve bizi 2.000 yıldan daha önce yaşayan ve ölen insanların inançlarını anlamaya çalışmaya davet ediyor.”

Science Alert  16 Nisan 2019. (Tercüme: Erman Ertuğrul - Arkeofili.com)


Benzer Haberler & Reklamlar