Hüsamettin Koçan'ın sanat sırlarını anlattığı konserli sergi: Ayağımdaki Diken

Hüsamettin Koçan'ın sanat sırlarını anlattığı konserli sergi: Ayağımdaki Diken

Hüsamettin Koçan’ın Atatürk Kültür Merkezi AKM Galeri'deki otobiyografik sergisi “Ayağımdaki Diken” üç özel etkinliği bünyesinde barındırıyor. “Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” konseri sergi ile eşzamanlı gerçekleştirilirken, bizzat sanatçının rehberliğinde düzenlenen turlar, Koçan’ın kişisel ve sanatsal geçmişine derinlikli bakış imkanı sunuyor.sunan “Ayağımdaki Diken”, 28 Temmuz’a kadar AKM Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında açılan otobiyografik sergisi “Ayağımdaki Diken”, AKM Galeri’de sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi, Koçan’ın 44. kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Ayağımdaki Diken” kapsamında ilerleyen günlerde üç özel etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Anadolu’nun kadim melodilerini AKM’ye taşıyacak “Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” başlıklı konser ve sanatçının rehberliğinde düzenlenecek turlar, sanatseverlere farklı ve renkli bir sergi gezme deneyimi yaşatacak. Koçan’ın sanatını müzik ve sanatçının anlatımı eşliğinde deneyimleme imkânı sunan etkinlikler, sanatçı ile sanatseverleri bir araya getirerek yeni diyaloglara da zemin hazırlayacak.

Hüsamettin Koçan’ın 70’inci yaşı vesilesiyle hayata geçirdiği “Ayağımdaki Diken”, 28 Temmuz’a kadar AKM Galeri’de gezilebilecek. İlk kez 2017 yılında Bayburt’un Bayraktar köyündeki Baksı Müzesi’nde sergilenen “Ayağımdaki Diken”, Anadolu’dan merkeze bir öneri olarak geliyor ve AKM’de sanatseverleri ağırlıyor.

Koçan’ın Sanatıyla Örtüşen Anadolu Ezgileri

“Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” konseri, 6 Temmuz Çarşamba günü Hüsamettin Koçan’ın kişisel sergisi “Ayağımdaki Diken”in yer aldığı AKM Galeri’de gerçekleşecek. Sanatçılar Savaş Kahraman, Fuat İkiz ve Emirhan Kartal, Anadolu enstrümanları divan saz, bağlama ve şelpe-cura ile Anadolu’nun duygu yüklü melodilerini enstrümantal olarak seslendirecek. Ödüllü sanatçı Hüsamettin Koçan’ın eserlerini yaşadığımız topraklardan doğan melodileri dinleyerek izleyecek ziyaretçiler, AKM’de farklı bir sergi gezme deneyimi yaşayacak.

Hüsamettin Koçan Sanatının İnceliklerini AKM Ziyaretçileriyle Paylaşacak

Hüsamettin Koçan, 20 ve 27 Temmuz tarihlerinde ise AKM Galeri’de sanatseverlerle buluşacak. “Ayağımdaki Diken”de çok yönlü hayatının öne çıkan masum, yalın ve kendine özgü deneyimlerini bir araya getiren Koçan, sergi kapsamında düzenlenen iki özel turda AKM ziyaretçilerine eşlik edecek. Başarılı ressam ve akademisyenin “Ayağımdaki Diken” kapsamında hayat bulan sanatsal üretimini ve ilham kaynaklarını kendisinden dinleme imkânına kavuşacak ziyaretçiler, sanatçının eserleri ve yaşamıyla ilgili eşsiz bilgiler edinecek. 

Geri dönmenin imkânsızlığıyla yüzleşmenin yeniden inşası

Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali Resim Büyük Ödülü gibi çok sayıda uluslararası ödülün de sahibi olan Hüsamettin Koçan, sanatsal üretimle geçmişe ayna tuttuğu “Ayağımdaki Diken”i, geri dönmenin imkânsızlığıyla yüzleşmenin yeniden inşası olarak tanımlıyor. 

Sanatçının kişisel tarihinin izlerini sürerek kendi çocukluğuna ve Baksı’ya uzandığı “Ayağımdaki Diken”; göç olgusu, masal dünyası, değişim, tükenmeyen umutlar ve geleceğe başlama gibi temalara odaklanıyor. Koçan’ın sanatının temel motifleri olan toprak, bellek, gurbet, yalnızlık, kavuşma ve kayboluş olguları ise, otobiyografik sergide yalın formlar aracılığıyla heykel, resim ve yerleştirmelerde ifade buluyor. “Ayağımdaki Diken”de sanatseverlerle buluşan eserler; doğal malzemeler, karışık malzeme, metal ve ahşap gibi teknikler aracılığıyla üretildi. 


Benzer Haberler & Reklamlar