Hitit Stelini Bakanlık uzmanları inceleyecek

Hitit Stelini Bakanlık uzmanları inceleyecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları, Konya Ereğli'de kaybolduktan bir yıl sonra bulunan Hitit stelini inceleyecek. Zanlıların sorgusu sürüyor.

Geçen yıl Mart ayında Cinler Mahallesi Anafartalar Caddesi'ndeki müteahhit Adem A.'ya ait inşaatın hafriyat çalışması sırasında iddiaya göre, geç Hitit dönemine ait (M.Ö. 7-8. yüzyıl) stel bulundu. İşçilerin bulduğu kentin komşu ilçesi Halkapınar'daki dünyanın ilk yazılı kabartma anıtı olarak bilinen Kral Varpalavs tarafından yaptırıldığı tahmin edilen İvriz Kaya Anıtı'na benzer olduğu ileri sürülen stel bir anda ortadan kayboldu.

Stelin Adana'da 6 milyon liraya satıldığı iddiası üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında dün stel, hafriyat çalışmasını yapan inşaat firmasının bahçesinde üzerinde parke taşlarıyla kaplı alanda toprağa gömülü olarak bulundu. İş makinesiyle kazılıp gömülü olduğu yerden çıkarılan stel, Ereğli Müze Müdürlüğü'nde koruma altına alındı.

UZMANLAR İNCELEYECEK

Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, bulunan stelin Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından inceleneceğini, adli soruşturmanın da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmeye devam ettiğini belirtti.

Stelin uzmanların yaptığı inceleme sonucu gerçek mi, yoksa sahte mi olduğunun belirleneceği öğrenildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan müteahhit Adem A. ve hafriyat şirketi sahibi Mehmet Ali K.'nin sorgusunun sürdüğü belirtildi.
 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar