Heritage İstanbul 2023'te 9 ülkenin kültürel mirası koruma çabaları öne çıkacak

Heritage İstanbul 2023'te 9 ülkenin kültürel mirası koruma çabaları öne çıkacak

Fuar, müzecilik, arkeoloji, restorasyon, kütüphanecilik sektörlerinde faaliyet gösteren lider ulusal ve uluslararası firmaları, konferans, söyleşi ve atölye çalışmalarında alanında uzman, değerli birçok isim ile bir araya getirecek 7. Heritage İstanbul 32'si yurt dışından 120'nin üzerinde katılımcıyı ağırlayacak. İtalya'nın ülke pavilyonuyla katılacağı etkinlikte, Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya ve İran'ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden katılımcı yer alacak.

7. Heritage İstanbul fuarının basın toplantısı, Rami Kütüphanesi'nde gerçekleşti.

Türkiye'nin evsahipliği yapacağı, İtalya'nın ülke pavilyonuyla bulunacağı etkinlikte, Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya ve İran'ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden katılımcı yer alacak.

Kültürel ve doğal mirasın yanı sıra restorasyon, arkeoloji, müzecilik, kütüphanecilik gibi konuların ele alınacağı "7. Heritage İstanbul" fuarının basın toplantısı, Rami Kütüphanesi'nde gerçekleşti. Heritage İstanbul'un Kurucusu Osman Murat Akan, fuarın organizatörlüğünü üstlenen TG Expo'nun Genel Müdürü Hasan Cem Şenel, ana sponsor Artcloud Network International firmasının küratörlerinden Angelo Bucarelli, Arkeolog Nezih Başgelen ve Bucarelli Tasarım'ın Kurucu Ortağı Hülya Pınar Doğru'nun katıldığı toplantıda basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

Heritage İstanbul'un Kurucusu Osman Murat Akan, toplantıda yaptığı açıklamada, fuarın 3-5 Mayıs'ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşeceğini söyledi.

Müzecilik, arkeoloji, restorasyon, kütüphanecilik sektörlerinde faaliyet gösteren lider ulusal ve uluslararası firmaların bir araya geleceği fuarda, konferans, söyleşi ve atölye çalışmalarında alanında uzman birçok ismin ağırlanacağını kaydeden Akan, "Yakın zamanda yaşadığımız depremler sebebiyle 'Afet zamanında kültürel mirasın korunması', 'Tarihi yapıların deprem riskinin yönetimi', 'Afet risklerinin yönetimi ve depremin ardından kültürel varlıklarımız' gibi başlıklarda paneller düzenlenecek." dedi.

Akan, fuarda ayrıca Türkiye'nin yanı sıra uluslararası kültür miraslarının konuşulacağı "Özbekistan Kültürel Mirası", "İtalya Paneli", "Avrupa Heritage Fuarları ve Heritage Ekonomisi" konulu panellerin de yapılacağını dile getirdi.

Artcloud Network International firmasının küratörlerinden Angelo Bucarelli, Artcloud'un dünya çapında kültürel miras alanında özellikle alan yönetimi, restorasyon alanında çok önemli işler yapmış bir İtalyan konsorsiyumu olduğunu söyledi.

Yaptıkları her projede iletişimin önemini vurguladıklarını kaydeden Bucarelli, "Özellikle kültürel alanda tecrübelerimizi çok iyi anlıyoruz. Bugünün yenilikçi yaklaşımıyla bunu geleceğe taşıyoruz." ifadesini kullandı.

Bucarelli, Heritage İstanbul'a sponsor olmaktan mutluluk duyduğunu aktararak, Rami Kütüphanesi'ni de tasarım, restorasyon ve alan kullanımı açısından çok başarılı bulduğunu vurguladı.

Arkeolog Nezih Başgelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kültürel mirasların ciddi oranda zarar gördüğüne dikkati çekerek şu değerlendirmede bulundu:

"Kayıtlı olarak 8 bin 800 tescilli, ama kayıtlı olanların dışında 10 binlerce eser yıkıldı, harap oldu veya ciddi oranda etkilendi. Kent merkezlerindeki rakamları az çok çıkarmak üzereyiz. Ama kırsal alanlarda etkilenen kültürel mirasların envanterini çıkarmamız zaman alacak. Özellikle Antakya'yı düşündüğümüz vakit, kültürel mirasımızın yeniden ayağa kalkması lazım. Kültür mirasının gelecekte de var olmasını sağlamak çok önemlidir. Bu hususta Heritage İstanbul dahilinde bir araya getirdiğimiz ulusal ve uluslararası ortaklarımıza çok önemli misyonlar düşüyor."

Heritage İstanbul'un Kovid-19 salgını ve benzeri zorluklar döneminde Türkiye'nin kültürel birikimini ayakta tuttuğunu sözlerine ekleyen Başgelen, afetlerde yıkılan kültürel mirasların yanı sıra yıkılma potansiyeli olanların da fuarda konuşulması temennisinde bulundu.

TG Expo Genel Müdürü Hasan Cem Şenel ile Bucarelli Tasarım Kurucu Ortağı Hülya Pınar Doğru da toplantıda yer aldı.

3 günde 25 konferans, 11 atölye

ArtCloud Network International'ın ana sponsorluğunda gerçekleşecek fuarda, 3 günde 25 konferans, 17 miras sohbeti ve 11 atölye gerçekleştirilecek.


Benzer Haberler & Reklamlar