Halime Hatun Kümbeti'nin silüetini bozan TOKİ binası yıkıldı

Halime Hatun Kümbeti'nin silüetini bozan TOKİ binası yıkıldı

Van'daki 700 yıllık Selçuklu mirası Halime Hatun Kümbetinin arkasına, TOKİ tarafından 2007 yılında inşa edilen ve depremde ağır hasar gören 4 katlı yurt binası yıkıldı.

Van'ın Gevaş ilçesinde Selçuklu Mezarlığı yanında yer alan Saltuklu Beyi Melik İzzeddin tarafından 1335’te kızı Halime Hatun için yaptırılan kümbetin hemen arkasına 2007 yılında inşa edilen liseye ait 4 katlı yurt binası, tarihi binanın silüetini çirkinleştirmiş ve yoğun tepki almıştı.

Halime Hatun Kümbetinin siluetini bozan ve Van depremlerinde hasar gördüğü için uzun süredir kullanılmayan bina için ağustos ayında yıkım kararı çıktı. Kararın ardından geçen günlerde bina, iş makineleriyle yıkıldı.

Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, “Bu yurt 2007 yılında inşa edilmişti. Selçuklu kümbetinin siluetini olumsuz yönde etkilemekteydi. Kirli bir görüntüye neden olmaktaydı. Bu konudaki rahatsızlıklarını dile getiren vatandaşlarımız vardı. Ve yurdun yıkımı için karar alındı ve yıkımına başlandı. Toplumda ciddi anlamda memnuniyet oluşturdu. Kadim bir kültürün mirasını teşkil eden Halime Hatun kümbetinin bu çirkin görüntüden kurtulması hepimizi ziyadesiyle mutlu etti. Burası her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir alan. Böyle bir değere sahip olan bir yerin bu çirkin görüntüden kurtulmasından dolayı çok mutluyuz” dedi. 


Benzer Haberler & Reklamlar