Göbeklitepe'de Buğday Şenliği yapıldı

Göbeklitepe'de Buğday Şenliği yapıldı

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne bulunan dünyanın önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe'de buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı "Buğday Şenliği" düzenlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Göbeklitepe Amfi Tiyatro'da gerçekleştirilen etkinlikte, buğdaydan yapılan yöresel yemekler sergilendi, sıra gecesi düzenlendi, halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Göbeklitepe'nin gizemleri içinde barındıran bir merkez olduğunu belirterek, "İnsanlık kendi geçmişini araştırmak istiyorsa görmesi gereken yer Göbeklitepe. Buğdayın toprakla buluşması diğer buluşlar kadar çok önemli. Şanlıurfalılar buğdayı ektikten sonra işin ucunu bırakmamışlar, onu çok lezzetli bir hale getirmişler. Yemek stantlarının en başına çiğ köfteyi koymuşlar, bana göre en sona da baklavayı koymak gerekiyordu çünkü buğdayın, fıstığın, sade yağın şehri olan Şanlıurfalı, baklavayı da en güzel kendisi yapmıştır." dedi

Ziyaretçi sayısı 7 binden 10 binlere çıktı

Beyazgül, Göbeklitepe'nin ziyaretçi sayısına ilişkin bilgi vererek, "Göbeklitepe'nin ziyaretçi sayısı daha önceleri 7 binken şimdi 10 binlere çıktı. İnşallah Şanlıurfa dünyanın bir cazibe noktası olma yolunda hızla ilerliyor. 3 yıl önce konuşurken 'muhakkak herkes bir gün Şanlıurfa'ya gelecek' diyorduk, şimdi insanlar gelmeye başladı ve devam edecek." ifadelerini kullandı.

Tarihi ören yerini görmeye gelen turistlere de etkinlik kapsamında çiğ köfte ve buğdayla hazırlanan yemeklerden ikram edildi.

Beyazgül'ün aşçılarla sohbet edip yemeklerden tattığı şenliğe, Haliliye Kaymakamı Metin Esen, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Ahmet Eyyüpoğlu, Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Proje Koordinatörü Dr. Lee Clare ile kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Benzer Haberler & Reklamlar