Fransa'da Ucetia Antik kentinin varlığına dair ilk somut kanıtlar bulundu

Fransa'da Ucetia Antik kentinin varlığına dair ilk somut kanıtlar bulundu

Arkeologlar, Fransa'da varlığı eski tarihi kitaplardan bilinen ama yeri binlerce yıl boyunca saklı kalan kayıp Antik Roma kenti Ucetia’ya ait olduğu belirtilen taban mozaikleri keşfettiler.

Güney Fransa’daki Uzes kasabasında, arkeologların kazana kadar varlığını sadece ipuçlarından bildiği Ucetia antik Roma yerleşiminin kalıntıları hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmak için büyük bir kazı çalışması devam ediyor.

Yakınlardaki Nimes şehri, büyük ölçüde, boğa güreşi olaylarının da dahil olduğu etkinliklerin gerçekleştiği MS 70 yılına ait amfitiyatrosu sayesinde Roma tarihi ile daha çok ünlü. Bir zamanlar Ucetia adı verilen Uzès hakkında ise daha az şey biliniyor.

Fakat Ucetia’da bir liseye ait yurt inşa edilmesinden önce, arkeologlar şehrin tarihinin parçalarını bir araya getirebilmek adına, 4.000 metrekarelik bir alanı araştırmak için getirildi.

Fransız Ulusal Koruyucu Arkeolojik Araştırma Enstitüsü (INRAP), kazıların şu ana dek çok verimli olduğunu açıkladı.

Daha önce arkeologlar bu antik kenti sadece ipuçlarından biliyordu.

Duvarların ve ortaya çıkarılan yapıların bazıları, günümüz Fransa’sındaki Roma fethinden hemen önceye (o sırada Galyalı olarak adlandırılmaktadır) tarihleniyor.

Ancak, görsel olarak en etkileyici buluntular, zengin renklere, desenlere ve figürlere sahip, iyi korunmuş Roma dönemi mozaik tabanları.

Arkeologlar 250 metrekarelik alanda, halka açık bir bina olduğu öne sürülen sütunlu, sıralı dört oda bulunan büyük bir yapı keşfetti.

Bu büyük odalardan biri, kıvrımlı ve gamalı haçlara benzer geometrik desenli, taç ve köşeli kol şeridi gibi sembollerin yanı sıra baykuş, ördek, kartal ve açık kahverengi gibi hayvanlar içeren karmaşık bir mozaik kaplama içeriyor.

Arkeologlar, bu yapının MÖ 1. yüzyıla tarihlendiğini ve MS 1.yüzyıla kadar kullanımda olduğunu düşünüyor.

Arkeologlar alandaki başka bir alanda, bir “domus” ya da zengin bir Roma ailesine ait büyük bir ev ortaya çıkardı.

Bu bina 500 metrekareye yayılmış ve erken Roma İmparatorluğu’na (MÖ 1. yüzyıl) tarihleniyor. Bu aile evindeki bir oda, dört köşesinde stilize edilmiş yunusların eşlik ettiği geometrik desenli mozaik tabanlara sahip.

Evde ayrıca bir tür merkezi ısıtma sistemi vardı; Arkeologlar, binanın tabanının altında, odayı ısıtmak için sıcak havanın gönderildiği ve tuğla sütunların desteklediği içi boş bir alan buldular.

Ayrıca birkaç “dolia” ya da dev seramik şarap kapları bulundu. Bu da, burada yaşayanların ev yapımı şarap içmiş olabileceklerine işaret ediyor.

Alandaki kazılar devam ediyor ve INRAP’a göre, arkeologlar yakın zamanda iki yol ve bir kavşak da dahil olmak üzere başka bir antik ve ortaçağ kalıntısı alanı kazmaya başladı.

Erman Ertuğrul - Arkeofili.com - (IFL Science. 16 Ocak 2019)


Benzer Haberler & Reklamlar