Forum Constatini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı kitabı yayımlandı

Forum Constatini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı kitabı yayımlandı

Murat Sav'ın kaleminden; "Bir Pagan Kültürünün Sembolik İfadesi" olan "Forum Constatini" yahut bugünkü adıyla; "Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı"

Forumun ortasındaki Constantinus Sütununun, yaşadığı statik sorunlar nedeniyle sütunu güçlendirmek amacıyla yapılan demir çemberlerden dolayı aldığı Çemberlitaş adı, hep aynı meydanı ve sütunu tanımlamak için kullanıldı.

Yaptıran, Geç Roma Döneminin İmparatorlarından ve kentimiz İstanbul’un kurucusu, Constantinus. Milattan sonra 330 yılında Nova Roma, yani Yeni Roma adıyla açılışı yapılan İstanbul’un bu önemli yeri, yaklaşık 1700 yıldır varlığını koruyan anıtsal sütunu ile varlığını sürdürmüştür.

Forum etrafında bulunan Senato Evi ve Nymphaeum ile Forumun giriş ve çıkış kapıları her ne kadar günümüze ulaşmasa da kitapta tüm bu yapılar ve forumun özgün hali tanımlanmaya çalışılmıştır.

Constantinus ve inancı, Forumun yapısal gelişimi ile ilişkilendirilerek anlatılmış ve forumla ilişkili olaylar, sütunun altına konduğu iddia edilen kutsal emanetler konusuna değinilerek, İstanbul’un bu özel yeri ve anıları aydınlatılmaya çalışılmıştır.
 

Yazar: Murat Sav
ISBN: 9786053965398
Sayfa Sayısı: 112
Cilt Tipi: Karton Kapak
Dil: Türkçe
Ebat: 17 x 24,50 cm
Fiyat: 60.00 TL.
Yayım Yılı: 2021

Detaylı bilgi için tıklayınız


Benzer Haberler & Reklamlar