Euromos Antik Kenti arkeoloji kazıları Roma Hamamı'nda sürüyor

Muğla'nın Milas ilçesindeki Euromos Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazıları Geç Roma Dönemine ait olduğu değerlendirilen hamamda devam ediyor.

Karya döneminin önemli kentlerinden Euromos Antik Kenti'nde, Agora, tapınak, surlar, tiyatro ve hamam bölümlerinde yapılan kazı çalışmalarıyla kentin kurulduktan sonraki dönemlerde de kullanılış biçimine ilişkin bulgular elde edilmesi amaçlanıyor.

- "Çok önemli verilere ulaştık"

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abuzer Kızıl başkanlığındaki kazılar titizlikle sürdürülüyor. 

Kazı başkanı Kızıl, Euromos'un konumu itibarıyla Anadolu'nun en şanslı antik kentleri arasında yer aldığını, hamamda bulunan sikke, seramik, mozaik ve mimari düzenlemelere göre, yapının Geç Roma Döneminde inşa edildiğinin anlaşıldığını belirtti. 

Kızıl, kent agorasının kuzeyinde yer alan hamam yapısında kazı çalışması yürütüldüğünü belirterek, "Kazı çalışmaları esnasında çok önemli verilere ulaştık. Bu yapının Geç Roma Dönemine ait bir hamam kompleksi olduğunu ve mekanların alttan ısıtma sistemi dahil birçok alanını ortaya çıkardık. En önemlisi mekanın soğukluk kısmında taban mozaiği ortaya çıkarıldı. Çalışmalarda Euromosluların varlık kültürlerinin de ileri bir düzeyde olduğunu anladık. Çünkü mozaiklerin her iki köşesinde de balık figürleriyle karşılaştık." diye konuştu.

Çalışmalar ilerledikçe yapının önemli unsurlarının da ortaya çıktığına değinen Kızıl, kentteki çok sayıda kuyudan hamama su sağlanabileceğini kaydetti.

Kızıl, antik kentin kendine özgü mimari yapıya sahip özelliğiyle dikkati çektiğini ifade etti.

Bölgede ortaya çıkarılan hamamın turizme kazandırılması hedefleniyor.

 

AA Durmuş Genç

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar