Erzincan Altıntepe Kalesi'nde kazı çalışmaları

Erzincan Altıntepe Kalesi'nde kazı çalışmaları

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde Urartular döneminden kalan Altıntepe Kalesi'nde yeni dönem kazı çalışmaları başladı.

ERZİNCAN: Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki Urartular döneminden kalan Altıntepe Kalesi'nde Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığındaki Kafkas ve Uşak üniversitelerinden öğretim görevlilerinden oluşan Altıntepe Kalesi Kazı Heyeti, 24 kişilik ekiple tarihi yerleşimdeki 14. dönem kazılarını sürdürüyor.

Karaosmanoğlu, yaptığı açıklamada, bu yılki çalışmalarının 15 günlük bir kısa takvimde gerçekleşeceğini ve daha çok önceki bilimsel yayın çalışmaları için ortaya çıkarılan bulguların plan çalışmaları ile genel temizliklerinin yapılacağını söyledi.

Yeni kazı çalışmalarının sadece geçen yıl yarım kalan bölgelerde yapılacağını ifade eden Karaosmanoğlu, "Kazı yaptığımız her yerin tek tek planlarını çıkartıyoruz ve bunun ardından da yayın çalışmalarımızı bitireceğiz" dedi.

Karaosmanoğlu, Altıntepe Kalesi'nin Urartu döneminden kalan en önemli yerleşim alanı olduğunu belirterek, Altıntepe'yi bugüne kadar ortaya çıkarılmış en büyük kabul salonu, dört tarafı revaklarla çevrili tapınağı, bilinen tek yönetici sınıfına ait mezar ve geç dönemde inşa edilmiş küçük mozaiklerle çevrili kilisesiyle benzersiz değerde olduğunu kaydetti.

AA Yakup Bakar


Benzer Haberler & Reklamlar