Emekli Ankara büyükelçileri Göbeklitepe'ye hayran kaldılar

Emekli Ankara büyükelçileri Göbeklitepe'ye hayran kaldılar

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği'nin davetiyle Göbeklitepe'ye gelen emekli büyükelçiler Prof. Dr. İlber Ortaylı, Demet Sabancı Çetindoğan ve Başkan Nihat Çiftçi ile birlikte tarihi tapınakları gezdiler.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve İsviçre, Vietnam, Singapur, Fransa ve İtalya'nın aralarında bulunduğu ülkelerin eski Ankara büyükelçileri, temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Prof. Dr. Ortaylı ve beraberindeki heyet, ilk olarak yaklaşık 3 ay önce UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Göbeklitepe ören yerini ziyaret etti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Göbeklitepe'nin ilerleyen yıllarda çok daha fazla dikkati çekeceğini belirtti.

Heyete ziyaretlerinde eşlik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bölgede yürütülen hizmetlere ilişkin bilgiler verdi.

Tarihçi akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, 12 bin yıllık tarihe sahip bir kentte bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyerek, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin ilerleyen yıllarda çok daha fazla dikkati çekeceğini belirtti.

Göbeklitepe'nin öneminin zamanla çok daha iyi anlaşılacağını vurgulayan Ortaylı, "Beraberimizde emekli büyükelçiler var. Bazılarımız daha önce gördü bazılarımız ise Göbeklitepe'yi ilk kez görme fırsatı buldu. Göbeklitepe hakkında daha önce UNESCO için raporlar hazırlamıştık. Göbeklitepe ilerleyen yıllarda çok daha fazla dikkati çekecektir. UNESCO listesinde olması bu ören yerinin etrafına da şehre de büyük bir gelir getirir." diye konuştu.

Demet Sabancı Çetindoğan: Dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akın etmesini bekliyoruz.

Demet Sabancı Çetindoğan T-ONE Derneğinin daveti üzerine emekli büyükelçilerin Türkiye'ye geldiğini belirtti. Yabancı konukların Göbeklitepe'ye hayran kaldığını vurgulayan Çetindoğan, "Konuklarımız çok etkilendiler, inşallah bir dahaki sefere daha uzun soluklu bir bölge ziyareti gerçekleştirecekler. Göbeklitepe'de, son zamanda güzel çalışmalar yapılmış. Eminim bundan sonra reklamın da artmasıyla dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akın etmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Heyet, Balıklıgöl Yerleşkesi ve Şanlıurfa Müze Kompleksi'nde de gezi ve incelemelerde bulundu.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar