Elazığ'daki minarenin eğimi, Pisa Kulesi'nden fazla

Elazığ'daki minarenin eğimi, Pisa Kulesi'nden fazla

Elazığ'daki Harput Ulu Cami minaresinin, İtalya'daki Pisa Kulesi'nden daha fazla eğime sahip olduğu belirlendi

ELAZIĞ: Elazığ'daki 859 yıllık Harput Ulu Cami'nin minaresinin, 6.8 derece eğime sahip olduğu tespit edildi.

İtalya'nın Pisa kentindeki Mucizeler Meydanı'nda, 1173 yılında çan kulesi olarak yapılan Pisa Kulesi 3,99 derecelik eğimiyle tanınıyor. Turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan Pisa Kulesi'nden 16 yıl önce yaptırılan Harput Mahallesi'ndeki Ulu Cami'nin minaresi de eğimiyle ilgi çekiyor. Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Cami'nin minaresinin eğiminin 6.8 derece olduğu belirlendi.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğretim üyesi ve Harput Kalesi kazı çalışması sorumlusu Doç. Dr. İsmail Aytaç, söz konusu caminin Büyük Selçuklu Devleti'nin İran Bölgesi mimari eserlerini oluşturan üstü açık avlulu Anadolu'nun ilk camilerinden biri olduğunu söyledi.

Tarihi süreç içerisinde çeşitli nedenlerle caminin minaresinde eğilme meydana geldiğini belirten Aytaç, önceki ölçümlerini sağlıklı olmadığı düşüncesiyle Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünün minarenin eğiminin kesin olarak belirlenmesi için 2 yıl önce çalışma başlattığını vurguladı.

Aytaç, son iki yılda inklinometre adı verilen bir cihazla her gün 6 saat aralıklarla ölçüm yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yapılan ölçümler sonucunda minarenin 6.8 derecelik eğime sahip olduğu belirlendi. 2 yıl içerisinde minarenin eğiminde değişiklik olmazken, tuğlalar arasında açılmalar izlendi. Minare, bu eğimle günümüze kadar gelebilmiş olması bakımından önemli bir eser. Hiçbir mimar eserini eğri yapmaz. Fakat 850 yıllık bir yapıdan bahsediyoruz. Zamanla depremler ve zemin oynamasından kaidesindeki oynamalar sonucu eğimin oluştuğunu tahmin ediyoruz."

AA Bestami Bodruk 


Benzer Haberler & Reklamlar