Elazığ'da gündem Harput Mahallesi ve UNESCO

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili Kültürpark Mamuratül Aziz Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz tarihi Harput Mahallesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesine ilişkin, "Bu çerçevede koruma amaçlı imar programı, alt ve üst yapılarla restorasyon ve kazılarla ilgili çok önemli çalışmalar yaptık." dedi.

Başkan Yanılmaz, Kültürpark Mamuratül Aziz Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Harput Mahallesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için Paris'te temaslarda bulunduğunu söyledi.

Görevde bulundukları sürede çok önemli çalışma yürüttüklerini belirten Yanılmaz, bu kapsamda kentin sahip olduğu tarihi, kültür ve sanat potansiyelini de değerlendirdiklerini anlattı.

Harput'un çok büyük öneme sahip olduğunu anımsatan Yanılmaz, "Harput gibi zenginliklerin üzerine oturup da 'Harput elimizden gidiyor' diye ağıt yakamazdık. Harput'u yeniden tarihi misyonuna kavuşturmak için çalışma yapmamız gerekiyordu ve onu yapıyoruz." dedi.

Başkan Yanılmaz, Valilik ve Fırat Üniversitesinin Harput'taki kazı çalışmalarına destek verdiğini aktararak, "Her kazı hafızamızı yeniden tazelememize vesile oluyor. 4 bin yıllık medeniyet dediğimiz kadim tarihimiz bulunan kitabe ile 7 bin yıllık bir tarihe doğru ilerliyor." ifadesini kullandı.

Türkiye de bugüne kadar UNESCO'nun geçici listesinde olup da kalıcı listeye girmeyi bekleyen 69 yer bulunduğunu dile getiren Yanılmaz, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede koruma amaçlı imar programı, alt ve üst yapılar ile restorasyon ve kazılarla ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar nihayetinde UNESCO'ya girmek için yapmamız gereken çalışmalardı. Ancak başka bir pencereden bakarsak biz UNESCO ya girmesek de tarihi misyonunu yeniden inşa etmek için bütün çalışmalarımızı yapacağız."
 


Benzer Haberler & Reklamlar