Edirne Selimiye Vakıf Müzesi

Edirne Selimiye Vakıf Müzesi

Edirne Selimiye Vakıf Müzesi Dar'ül Kurra Medresesi'nde bulunmaktadır.

Müze Binası: (Dar'ül Kurra Medresesi)

Selimiye  Külliyesi içerisinde yer alan Dar'ül Kurra Medresesi, cami ile birlikte Osmanlı Devletinin Mimarbaşı Sinan tarafından 1569-75 yılları arasında inşa edilmiştir. Düzgün kesmetaş ve tuğla malzeme ile inşa edilen Dar'ül Kurra Medresesi'ne portal şeklinde düzenlenen bir kapı ile girilir. Ortada dikdörtgen avluyu dört yönden revak çevreler. Revağın gerisinde doğu yönde yer alan kare planlı kubbeli büyük oda dershane ve mescit; güney ve batı yöndeki odalar medrese hocaların ve öğrencilerin kaldığı odalar olarak kullanılmıştır.

 

MÜZE BÖLÜMLERİ        

Kuran Sınıfı (Dershane)

Medresenin dershane bölümünde geçmişin eğitim düzeni, eski eserler eşliğinde mankenlerle canlandırılmıştır. Önemli ahşap, maden ve hat eserlerle donatılan odada, Selimiye ve müzeyi konu alan film ve sunular izlenebilmektedir.

Maden Eserleri Odası:Türk maden sanatının önde gelen örneklerinin bulunduğu bu bölümde 18 ve 19. yüzyıllara ait bakır ve pirinçten şamdan, tombak, kapı tokmağı, mangal ve alem gibi eserler sergilenmektedir.

Çini Eserleri Odası:Türk çini sanatının Osmanlı dönemine ait Selimiye Cami, Muradiye, Şah Melek cami gibi yapılara ait çini  örnekleri bu bölümde sergilenmektedir.

Saatler Odası:Duvar tipi, kasalı saatlerin yanında usturlab örnekleri de bu bölümde sergilenmektedir.

Hat Eserleri Odası

Başta sülüs ve nesih olmak üzere çeşitli yazı üsluplarında, Mustafa Rakım, Sultan II. Mahmud, Şerif Fıtri, Ahmed Zihni gibi hattatlara ait hat levhaların yanında berat ve icazetname örnekleri bu bölümde sergilenmektedir.

Ahşap Eserler Odası:Müzede Osmanlı ahşap işleme sanatının nadide örnekleri sergilenmektedir. Osmanlı sanatının çeşitli evrelerine ait kapı kanatları, rahle, kuran muhafazası, tesbih, sandık ve sehpa gibi eserler bu bölümde yer almaktadır.

Müze teşhir ve tanziminde, uygarlık dünyasında evrensel bir deha olan Mimar Sinan'a ayrı bir önem ve saygı gösterilmiş, bu amaçla revak duvarlarındaki panolarda Mimar Koca Sinan'ın  kendi cümleleriyle hayatını ve eserlerini anlattığı "Mimar Sinan Sergisi"ne yer verilmiştir.

 

Müze İletişim Bilgileri:

Adres:  Müze Meydan Mahallesi Taş Odalar Sokak No: 2

Selimiye Külliyesi İçi- Dar'ül Kurra Medresesi

Telefon: +90 284 212 11 33

Faks: +90 284 212 32 33


Benzer Haberler & Reklamlar