Ebüzziya Ailesi'nin dört kuşaklık efsanesi Kazlıçeşme Sanat'ta sergileniyor

Ebüzziya Ailesi'nin dört kuşaklık efsanesi Kazlıçeşme Sanat'ta sergileniyor

Osmanlı'nın son dönemlerinden itibaren Ebüzziya markasıyla çıkan matbaa, takvim ve kartpostalların yanı sıra Milli Mücadele'ye katkılarıyla da Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vurmuş Ebüzziya Ailesi'ne ait tarihi eserler Kazlıçeşme Sanat'ta gerçekleştirilen açılış programında konuşan Zeytinburnu Belediyesi sayesinde sergiye dönüştü.

Zeytinburnu Belediyesi'nin dikkat çekici sanatsal faaliyeterinden "Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi" sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Takvim-i Ebüzziya, Matbaa-i Ebüzziya, Ebüzziya Kartpostalları, Meclis-i Mebusan Seçim Mazbatası'nın da arasında bulunduğu arşiv kayıtlarının yanı sıra mektuplar, aile albümleri, soy ağacı, aile üyelerine ilişkin bilgiler ve aileye ait bazı özel eşyaların da yer aldığı sergi, 27 Aralık'a kadar Kazlıçeşme Sanat'ta görülebilecek.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu'nun üstlendiği serginin Kazlıçeşme Sanat'ta gerçekleştirilen açılış programına, köklü ailenin yaşayan üyelerinden  Ebüzziya Tevfik Bey’in oğlu Talha Ebüzziya, torunları Yasemin Ebüzziya ile Cemre Ebüzziya ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve çok sayıda sanatsever katıldı.

İbrahim Müteferrika’dan sonra basın, yayın ve matbaa alanlarında pek çok yeniliği ülkemize yansıtan Ebüzziya ailesinin 150 yılı aşkın matbaacılık çalışmaları, "Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi" sergisine tüm detaylarıyla yansıtıldı. Ömer Faruk Şerifoğlu'nun küratörlüğünde yaklaşık bir aylık yoğun bir çalışmayla hazırlanan sergi, matbaacılık sektörünün yanı sıra ülkemizin yakın kültür tarihine de ışık tutuyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy aşılışta yaptığı konuşmada  hem serginin yapıldığı binaya hem de binada keşfedilen sur dışının en büyük mozayiği ile ilgili sempozyuma dair bilgiler verdi.

  22 Ekim'de Zeytinburnu Mozaikleri sempozyumu düzenlenecek     Zeytinburnu Askeri Hastanesi, yurt, askerlik şubesi ve ardından 25 yıl Zeytinburnu Belediyesi başkanlık binası olarak hizmet veren yapının, restorasyon sonrasında geçen yıl Kazlıçeşme Sanat adıyla yeniden açıldığını belirten Arısoy, restorasyon sırasında zeminde bulunan mozaiğe ilişkin 22 Ekim'de Zeytinburnu Mozaikleri sempozyumu düzenleneceğini söyledi.

Açılışı yapılan serginin, Ebüzziya ailesinin 150 yıllık hikayesini anlattığını dile getiren Arısoy, "Ebüzziya Tevfik ile başlayan hüzünleri ve sevinçleriyle dört kuşak boyu süren bu hikaye, Türkiye tarihinde önemli bir dönemi kapsamaktadır." diye konuştu.

Ebüzziya ailesinin hem memleketin kaderinde söz sahibi olmuş, hem memleketle kader birliği yapmış bir aile olduğunu kaydeden Arısoy, "O yüzden bu hikayeyi takip etmek Türkiye'nin 150 yılını öğrenmek için emsalsiz bir imkandır." ifadesini kullandı.

Arısoy, ailenin basın yayın ve matbaa alanlarında birçok yeniliği Türkiye'ye getirdiğini belirterek, serginin açılışında emeği geçenleri tebrik etti, açılışa katılan Ebüzziya ailesi mensuplarına teşekkürlerini iletti.

Yaşar İliksiz - Arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar