Düzce Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde arkeopark kuruluyor

Düzce Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde arkeopark kuruluyor

Düzce Belediyesi tarafından hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansınca desteklenen "Doğu Marmara Antik Kent Projesi" kapsamında, "Batı Karadeniz'in Efesi" olarak adlandırılan "Prusias ad Hypium Antik Kenti"ne arkeopark yapılıyor.

DÜZCE: Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Konuralp Mahallesi'nde, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları ve kemerli geçitleriyle varlığını koruyan antik tiyatro, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı antik kent bölgesinde arkeopark çalışmaları başladı. 

Düzce Belediyesi koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, antik kentin bulunduğu alana oturma ve dinlenme amaçlı yapılan parkın yaklaşık 2 bin metrekarelik alana sahip olması planlanıyor.

Arkeopark çalışmalarının da içinde bulunduğu 1 milyon 215 bin liralık bütçeye sahip "Doğu Marmara Antik Kent Projesi" kapsamında bölgede "Açık Hava Kent Müzesi" oluşturulacak ve ev pansiyonculuğunun yaygınlaştırılması sağlanacak.

Turistlere görsel bir seyir alanı oluşturulması hedeflenen çalışmada, Turizm Enformasyon Ofisinin de kurulacağı alanda tarihi, doğal ve kültürel mirasın korunmasına katkı sağlanarak Konuralp'in turizm ayağının ön plana çıkartılması amaçlanıyor.

"Doğu Marmara Antik Kent Projesi"nin 2017 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

AA Ömer Faruk Cebeci 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar