Dünyanın en iyi korunmuş Amazonlar Lahti Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde

Dünyanın en iyi korunmuş Amazonlar Lahti Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde

1990'da kaçak kazı sırasında defineciler tarafından bulunan ama onlar zarar veremeden arkeologların müdahalesi ile ele geçirilen Amazonlar lahdi, Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatıyor ve şu ana dek dünyada bulunan 20 Amazon lahiti arasında en sağlamı.

Kütahya Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde daha çok Roma dönemine ışık tutan eserlerin sergilendiğini belirten Ünal, şöyle devam etti: "Müzemiz, yaklaşık 1500 eseri barındırmakta. Bu eserlerin birçoğu Aizanoi Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan envantere kaydedilen ve sergilemeye değer eserler. Aizonai'deki Penkalas (Kocaçay) ve Agora'da (çarşı) yapılan çalışmalar ve burada bulunan eserler Aizonai'nin bizim açımızdan ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurgulamakta. Buralarda gün yüzüne çıkarılan eserler başka eserlerin de bulunacağına olan inancımızı artırdı."

Dünyada bilinen Amazon lahitlerinin en sağlamı Kütahya'da

Ünal, müzede sergilenen en yeni ve en önemli eserlerin başında geçen yılki kazılarda ortaya çıkarılan aslan pençesi motifli mermer güneş saatinin geldiğini aktardı.

Amazon lahdiyle ilgili bilgi veren Ünal, şunları kaydetti: "1990 yılında bulunan ve muhteşem bir işçilikle yapılan bu lahit, Aizanoi'de yöneticilik yapan ve antik kentin ileri gelen ailelerinden olan Cladiuslardan Sebenno ile Berekenike'ye aittir. Lahdin kapağında ismi bulunmaktadır. Dünyada 20 tane daha Amazon lahdi olduğu biliniyor. Ancak dünyada bilinen Amazon lahitlerinin en sağlamı Kütahya'da bulunuyor. 160 yıllarına ait en sağlam lahdin Kütahya'da bulunmasını, turizmü açısından ve arkeolojik açıdan önemli bir değer olarak görüyoruz."

Zekeriya Ünal, gelecek yıl bitirilmesi planlanan yeni arkeoloji müzesinde daha
çok eseri sergilemeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Muharrem Cin - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar