Dr. Hakan Erdem: 3. Selim döneminde devlette ikili bir yapı oluştu

Dr. Hakan Erdem: 3. Selim döneminde devlette ikili bir yapı oluştu

Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Erdem, Yunus Emre Enstitüsünün Londra Şubesinde Osmanlı Sultanı 3. Selim'in dönemini konu edinen konferans verdi.

Dr. Hakan Erdem, İngiliz ve Türk tarih meraklılarından oluşan dinleyicilerin katıldığı konferata 1789-1807 yıllarında hüküm süren 3. Selim'in yeni bir düzen oluşturduğunu ancak eski düzeni ortadan kaldırmadığına dikkat çekti. .

3. Selim döneminde Osmanlı Devleti'nin derin değişimler geçirdiğini anlatan Erdem, “Selim imparatorluğun eski ordusu Yeniçerileri ortadan kaldıramayınca, Nizam-ı Cedid adlı yeni bir ordu kurdu. Aynı şekilde yeni orduyu finanse etmek için yeni bir hazine de oluşturdu." dedi.

Selim döneminde birbirini izleyen değişimleri devlette ikili bir yapı ortaya çıkardığına işaret eden Erdem, bunun hükümete de yansıdığını kaydetti.

Selim döneminde çıkarılan yasaların belirli sayıda uzmandan oluşan bir danışma heyeti tarafından hazırlandığını belirten Erdem, bu yapının eski Osmanlı hükümetinin yanı sıra fiilen "özel bir kabine" gibi çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.

Erdem, Avrupa’nın devrimler ve savaşlarla sarsıldığı 20 yıllık bir süreçte, 3. Selim’e yeni düzeni kurmasında danışmanlık yapan heyetin Osmanlı Devleti'ni fiilen yönettiğini ifade etti.
3. Selim dönemi Hakan Erdem İngiltere Londra Osmanlı İmparatorluğu Yunus Emre Enstitüsü
 


Benzer Haberler & Reklamlar