Dinar'da arkeologlara bu çene kemiğinin burada ne işi var dedirten ilginç buluntu

Dinar'da arkeologlara bu çene kemiğinin burada ne işi var dedirten ilginç buluntu

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesindeki Apemeia Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında büyük bir kedi türüne ait çene kemiği parçası bulundu. Çene kemiğinin, aslan, kaplan veya bir pantere ait olduğu tahmin ediliyor. Ancak o yıllarda bölgede bu hayvanlar yaşamadığı için antik tiyatro kalıntıları arasında çıkan kemiğin başka bir yerden oyunlarda kullanılmak amacıyla getirildiği düşünülüyorç

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesindeki Apameia Antik Kenti antik tiyatrosunda 7 yıldır .AKÜ Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ümit Emrah Kurt'ın bilimsel danışmanlığı ve koordinatörlüğünde sürüyor.

2017 yılında kurtarma kazısı şeklinde başlayan Apameia Antik Kenti arkeoloji kazılarında bu sene antik Tiyatro kazısında analemma duvarlarını açığa çıkardıklarını dile getiren Kurt, şöyle konuştu:"Sahnenin orkestra bölümünde çalışmalar yaptık. Sahnede ortaya çıkan kısımlar var. Kazımızda farklı noktalarda çalışarak, önce tiyatronun planını çıkartmaya çalışıyoruz. Son iki yıldır da tiyatronun üst kısmında (kaveya) çalışıyoruz. Bu yıl yine buradayız. 40-45 günlük kazı çalışmamızda kaveyanın duvarı ortaya çıktı. Bu da tiyatronun planını anlamamızda bizim için çok iyi oldu."

 

Kurt, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tiyatro duvarlarının yanı sıra küçük buluntulara ulaştıklarını ve üzerlerinde çalışma yürüttüklerini anlattı.

Tiyatro alanında bulunan çene kemiğine DNA analizi yapılacak

Bilimsel kazıda büyük bir kedi türüne ait olduğu düşünülen çene kemiği bulduklarını aktaran Kurt, "Bir aslana ya da pantere ait olduğu düşünülüyor. Antropolog arkadaşlar üzerinde çalışıyor, DNA analizi yapacaklar. Yaşına ve türüne ilişkin tespitler yapacaklar. Bu hayvanın yaşadığı bir coğrafya olmadığı ve tiyatroya yakın bir yerde bulduğumuzdan dolayı biz bunun antik dönem gösterileriyle ilişkili olduğunu düşünüyoruz. Tabii dönem ve yaş olarak ne çıkacak, onu tam kestiremiyoruz ama eğer daha erken döneme ait çıkarsa yine burada Pers döneminde krallar için bir av bahçesi yapıldığını biliyoruz. O bahçeyle ilişkili olabilir. Sonuç olarak bu coğrafyada yaşamayan bir hayvana ait bir çene parçası. Değişik bir buluntu olarak elimize geçti." diye konuştu.

Kemik Afyonkarahisar Müzesi'ne teslim edildi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır da İpek Yolu ile Kral Yolunun kesiştiği Apameia Antik Kenti'nin, bulunduğu dönemde Efes'ten sonra ikinci büyük ticaret merkezi olduğunu vurguladı.

Antik kentin tiyatro kısmında yürütülen kazı çalışmalarında her yıl yeni verilere ulaşıldığını aktaran Tanır, şunları kaydetti:

"Buluntular arasında büyük kedigillere ait bir çene ele geçti. Bu çeneyle ilgili antropologlarımız çalışıyor. Buluntu da şu anda Afyonkarahisar Müzemizde. Yine kazıda sağlam kaplar da çıktı. Bu çıkan buluntular, bize Helenistik döneme ait verileri ortaya koyuyor. Kazıyla da bölgemizin tarihsel seyrini değiştiren ve antik kentin yerleşkesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiz. Bu yılki kazımız yine yıl sonuna kadar devam edecek."

Arif Yavuz - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar