Devler Savaşı Obje Paşabahçe Mağazaları'nda

Devler Savaşı Obje Paşabahçe Mağazaları'nda

Paşabahçe Mağazaları'nın Anadolu'dan yurt dışına götürülmüş 30 tarihi eserlere yer verilen Kayıp Hazineler koleksiyonunun öne çıkan objelerinden biri de ‘Devler Savaşı.

Paşabahçe Mağazaları, Kayıp Hazineler Koleksiyonu’nda yer alan, Zeus ve Devler arasında geçen savaşı cama ustalıkla yansıtarak tasarladığı ‘Devler Savaşı eseri; Zeus Sunağı kabartmaları arasında önemli yer tutan ve Zeus’un merkezde konumlandırıldığı dramatik sahneyi yeniden canlandırıyor.

Bej mermerden üretilen Devler Savaşı Obje’de karakterler, kronolojik örgüde farklı cam katmanlarına işlendi. 

Üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanan Devler Savaşı Objede mağlup edilmiş dev tasvirleri geride, tüm ihtişamıyla galip gelecek Zeus ise önde konumlandırılmış. 

Bergama Zeus Sunağı ya da diğer bir adıyla Zeus Altarı, Bergama Kralı'nın M.Ö. 165-156 yılları arasında Galatlara (Keltlere) karşı kazandıkları zaferlerini ölümsüzleştirmek adına yaptırdığı bir zafer anıtıdır. Bu anıt, Yunan mitolojisinde baş tanrı olan Zeus ile onun kızı olan savaş ve akıl tanrıçası Athena'ya adanmıştır. 1877-1878'de, İzmir’in Bergama ilçesi ören yerinde Alman mühendis Carl Humann başkanlığında yapılan kazılarda, Bergama Zeus Sunağı'na (Altar) ait kabartmalar bulunmuştur.

Bergama Zeus Sunağı, Osmanlı İmparatorluğu’ndan gemilerle Almanya’ya taşınarak Berlin Devlet Müzesi'ne konmuştur. Müzede onarılarak ayağa kaldırılan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya'ya götürülen ve savaş sonrasında Almanya'ya iade edilen bu görkemli sunak, müzeye adını vermiştir. Humann’ın sunağı Almanya’ya götürmesi ile ilgili Osmanlı Hükümeti ile yanıltıcı yazışmalar yaptığı görülmüştür. Bergama Zeus Sunağı bugün Almanya’da, Pergamon Müzesi'nde sergilenmektedir. Türkiye’de ise Bergama akropolünde Zeus Sunağı’nın yalnızca temelleri kalmıştır.

Devler Savaşı Obje ve diğer Kayıp Hazineler Koleksiyonu’na ait tüm ürünleri incelemek için Paşabahçe Mağazaları’na uğrayabilir ya da www.pasabahcemagazalari.com adresinden ürünleri inceleyerek satın alabilirsiniz.


Benzer Haberler & Reklamlar