Dengbej Mehmet Tanrıverdi ve ailesi enkaz altında vefat etti

Dengbej Mehmet Tanrıverdi ve ailesi enkaz altında vefat etti

Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları'ndan 77 yaşındaki dengbej Mehmet Tanrıverdi, eşi Servet Tanrıverdi ve çocukları Neriman, Ayfer ve Yunus ile birlikte yaşadığı evde, deprem sırasında enkaz altında kalarak can verdi.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde depremlerde yıkılan Galeria İş Merkezi'nin üstündeki sitede oturan dengbej Mehmet Tanrıverdi (77), eşi Servet ile çocukları Neriman, Ayfer ve Yunus Tanrıverdi enkazda kaldı.

Ekiplerin çalışması sonucu Tanrıverdi ve ailesinin cansız bedenleri enkazdan çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen, icra ettiği sanatı geleneksel aktarım yöntemleriyle öğrenen ve öğretebilen, sanatında belli bir olgunluğa erişmiş eserler ortaya koyabilen, "somut olmayan kültürel miras taşıyıcıları"na Diyarbakırlı dengbejler de dahil olmuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince açılan "Dengbej Evi"nde seslendirdikleri türkülerle binlerce yıllık geleneği yaşatan ve Tanrıverdi'nin de aralarında bulunduğu 13 dengbej "kültürel miras taşıyıcısı" olmuştu. Geçmişte köy köy dolaşarak, son yıllarda da "Dengbej Evi"nde sanatlarını icra etmeyi sürdüren Tanrıverdi'ye "Sanatçı Tanıtma Kartı" verilmişti.

Ömer Yasin Ergin - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar