Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Hisart imzalı Fetih'ten Cumhuriyet'e sergisi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Hisart imzalı Fetih'ten Cumhuriyet'e sergisi

Hisart Canlı Tarih Müzesi'nde yer alan tarihi eserlerden oluşan Nejat Çuhadaroğlu küratörlüğünde hazırlanan İstanbul'un Fethi'nden Cumhuriyet'e sergisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleşecek 29 Ekim Resepsiyonunda açılacak.

İstanbul’da bulunan Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde yer alan eserlerden özel seçkiler Nejat Çuhadaroğlu küratörlüğünde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’nda sergilenecek.

Hisart'ın kurucusu Nejat Çuhadaroğlu'nun bizzat ilgilendiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki sergide Anadolu Türk tarihinin önemli dönemlerine ve önde gelen kahramanlarına ait eserler yer alıyor.

Kronolojik olarak Osmanlı döneminde İstanbul’un fethiyle başlayıp Cumhuriyet’in ilanıyla sonuçlanan (1453-1923) geniş bir dönemi somut olarak gösteren askeri ve etnografik tarihi eserler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2017 senesindeki 29 Ekim resepsiyonunda olduğu gibi bu yıl da resepsiyonda yerlerini alan davetlilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Tarihi objeler, tarihi olayları canlandıran dioramalar ve mankenler ile tablolar, fotoğraf albümleri, afişler ve gazeteler sergilenecek eserler arasında yer alıyor. Çoğunluğu Osmanlı dönemine ait kılıç, piştov, tüfek gibi objelerin yanı sıra manken, diorama ve tablolardan oluşan toplamda 150 parça eser bulunmaktadır.


Benzer Haberler & Reklamlar