Çatalhöyük arkeoloji kazılarının yeni sponsoru Yaşar Holding oldu

Çatalhöyük arkeoloji kazılarının yeni sponsoru Yaşar Holding oldu

Türkiye kültürel anlamda çok zengin bir ülke diyen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Çatalhöyük’e verdikleri destekle bir arkeolojik kazı alanında daha tarihe ışık tutacakları için heyecanlı olduğunu söyledi.

Yaşar Holding'in sosyal yardım kuruluşu Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın mayıs ayı itibarıyla Konya’nın Çumra İlçesi’nde yer alan, dünyanın en tanınmış arkeolojik alanlarından Çatalhöyük arkeoloji kazılarına destek vereceği açıklandı.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Çatalhöyük kazılarına verilen destek için “Türkiye, kültürel anlamda çok zengin bir ülke. Ülkemiz, tarih boyu dünya tarihinde rol oynamış çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak tarihimizin gün ışığına kavuşturulmasına verdiğimiz destekle daha çok kalıntıya ulaşılması, tarihe bir adım daha yaklaşılması bizi gurulandırıyor. Çatalhöyük de çok özel ve önemli bir arkeolojik kazı alanı. M.Ö.7100’de kurulan ve yaklaşık 1000 yıl boyunca kesintisiz yerleşim yapılan Çatalhöyük, sanat eserleri ve iyi korunmuş arkeolojik kalıntılarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bir alan. 1960’lı yıllarda yabancı akademisyenler tarafından başlanan, 2018 yılı itibarıyla ilk kez Türk akademisyenlerin başkanlık ettiği kazılara halen Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu başkanlık ediyor. Çatalhöyük’e verdiğimiz destek ile bir kazı alanında daha tarihimize ışık tutacağımız için heyecanlıyız”dedi.

1974 yılında toplumun eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişimini desteklemek amacıyla kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, arkeoloji alanındaki ilk desteğini 1998 yılında Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde yer alan Nysa antik kentine vermişti.  İzmir’in Bayraklı İlçesi’nde yer alan Eski Smyrna ve İzmir’in Konak İlçesi’nde yer alan Smyrna Agorası kazıları ile arkeolojik alanlara desteğini sürdüren Vakıf bu sene de Çatalhöyük kazılarına destek vereceğini açıkladı.

ticaretgazetesi.com.tr


Benzer Haberler & Reklamlar