Çankaya'daki Abidinpaşa Köşkü Kurtuluş Savaşı Müzesi olacak

Çankaya'daki Abidinpaşa Köşkü Kurtuluş Savaşı Müzesi olacak

Ankara'daki ilk harp okulunun binası Kurtuluş Savaşı müzesine dönüştürülüyor. Çankaya Belediyesi, milli kurtuluş ve kuruluş mücadelesini ziyaretçilerine yeniden yaşatması hedeflenen Abidin Paşa Köşkü Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin, son teknoloji ve üç boyutlu sunumlarla Türkiye'nin en modern müzelerinden biri olacağını açıkladı.

Çankaya Belediyesi'den yapılan açıklamaya göre; kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde stratejik değer taşıyan; aynı zamanda Ankara tarihinin ayakta kalan en önemli yapılarından biri olan Abidin Paşa Köşkü’nü Kurtuluş Savaşı Müzesi haline dönüştürülecek.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, projenin tanıtım toplantısında, "Çankaya Belediyesi olarak bizim bir özelliğimiz var biliyorsunuz. Biz en kıymetli yapılarımızı, arsalarımızı ranta değil halka açıyoruz. Biz halkın olanı tekrar halka kazandırıyoruz. İşte bu tarihi Abidin Paşa Köşkü'nü de tekrar tarihiyle, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizle, halkımızla buluşturan bir esere dönüştürüyoruz. Çünkü biz ranta değil halka hizmet ediyoruz. Biz Atatürk'ün yolundan ilerliyoruz. Çankaya Belediyesi olarak her zaman örnek işler yaptık, örnek işler yapmaya da devam edeceğiz." dedi.

Köşkün Ankara'daki ilk harp okulu 

Konuşmasında köşkün tarihini de anlatan Başkan Taşdelen, köşkün Ankara'daki ilk harp okulu olduğuna da dikkat çekti. Köşkün Ankara Valisi Abidin Paşa tarafından yazlık olarak 1886'da yaptırıldığını aktaran Taşdelen "1920 yılında, kurtuluş mücadelesi zamanında köşk, harbiye talimgâhı olarak hizmet vermişti. İstanbul'dan ayrılarak Kurtuluş Savaşı’nda savaşan ve büyük çoğunluğu Sakarya Meydan Muharebesi'nde şehit mertebesine ulaşan subaylarımız, askeri okul öğrencilerimiz eğitimlerini burada tamamladı. Köşk o zor zamanlarda ilk harp okulu olarak kullanıldı. Sonra Makine Kimya Enstitüsü'ne geçti. MKE'nin ardından 1996'da Doğan Taşdelen Abidin Paşa Köşkü'nü Çankaya Belediyesi'ne kazandırdı. Uzun bir süre Ankara Kulübü olarak yaşatılan Köşk'ün kullanımı tamamen belediyemize geçti ve şimdi de Ankara'nın ilk Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne dönüşecek. Müzemiz 19 Mayıs'tan başlayarak 9 Eylül'e kadar uzanan tüm kurtuluş mücadelemizi ziyaretçilerine yaşatarak anlatacak" diye konuştu.

Yeni nesil müzeye dönüştürülüyor

Müzenin son teknolojiyle donatılan modern müzecilik anlayışının en güzel örneklerinden biri olacağını kaydeden Başkan Taşdelen şöyle devam etti:

"Başkentimizde bir Kurtuluş Savaşı Müzesi olmaması büyük bir eksiklikti... Bu yüzden seçimlerde halkımıza böylesine anlamlı bir müzenin sözünü vermiştik. Şimdi sözümüzü tutmanın gururunu yaşıyoruz. Abidin Paşa Köşkümüzü hızlıca yenilemeye alıyoruz. Restorasyonun ardından da son teknolojiyle donatıp, üç boyutlu sunumların yer alacağı modern, yeni nesil bir müzeye dönüştüreceğiz. Ankara'nın Başkent Oluşunun 99. yılında başlattığımız çalışmamızı hızla tamamlayıp, 100. yılında halkımızın ziyaretine açmayı planlıyoruz. Projemiz tamamlandığında herkes diyecek ki 'sağ ol Çankaya Belediyesi'... Hem köşkü amacına uygun kullandığı için, ranta kurban etmediği için hem Kurtuluş Savaşı tarihiyle köşkün tarihini buluşturduğu için hem de Ankara'ya böylesine anlamlı bir eser kazandırdığı için teşekkür edecek. Herkes mutlu olacak. Halkımızın mutluluğu da bizim mutluluğumuz olacak. Bu mutluluğu tüm Türkiye ile paylaşacağız"
 


Benzer Haberler & Reklamlar