Cam kapı ve buzlu cam takılan cami TBMM'de soru önergesi oldu

Cam kapı ve buzlu cam takılan cami TBMM'de soru önergesi oldu

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Bursa'nın İznik ilçesindeki tarihi Ayasofya Camii'nde yapılan restorasyon çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Bursa İznik Ayasofya Camii'ndeki restorasyon çalışmaları TBMM gündeminde

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, "Bursa'nın İznik ilçesindeki tarihi Ayasofya Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında cam kapı ve buzlu camlar takılması ile İznik'in tam ortasında, surlarla çevrili kentin tüm yollarının kesiştiği yerde bulunan İznik Ayasofya Camii, AVM görüntüsüne kavuşmuştur. Bu durumun etkisiyle İznik'e yapılan turistik ziyaretlerde azalmalar meydana gelerek İznik'in tarihi ve turistik yapısı bozulmuştur" gerekçesiyle verildiği soru önergesinde Bakan'a aşağıdaki soruları yöneltti:

İznik Ayasofya Camii'nde yapılan hatalı restorasyonun düzeltilmesi planlanmakta mıdır? İznik Ayasofya Camii'ne takılan cam kapı ve buzlu camlar ne zaman kaldırılacaktır? Bu restorasyon ile İznik'in yerli ve yabancı turist sayısında ne kadar azalma yaşanmıştır? Restorasyonda kullanılan malzemeler kimin onayı ile belirlenmiştir? Bu ürünler belirlendikten sonra Bakanlığınızın ilgili birimlerince denetim yapılmakta mıdır?


Benzer Haberler