Büyük Valide Han'ın çıkışın yasak olduğu çatısında reklam filmi çekildi

Büyük Valide Han'ın çıkışın yasak olduğu çatısında reklam filmi çekildi

Ünlü bir marka reklam filmi için İstanbul'un en güzel manzaralarına sahip mekanlarından Büyük Valide Han'ı mekan seçti. Koruma Kurulu kararı ile Fatih Belediyesi'nce mühürlenen çatıya reklam ekibi, yasaklı çatıyı adeta platoya çevirdi ve elini kolunu sallayarak çekim yaptı.

Manzarasıyla dünyaca üne sahip Eminönü’deki Büyük Valide Han’ın çatısında yasağa rağmen reklam çekimleri yapılıyor. Kubbelerinde çökme tehlikesi bulunan tarihi hanın çatısında, geçtiğimiz gün yine ünlü bir markanın reklam filmi çekildi.

Osmanlı hükümdarlarından Sultan I. Ahmed'in eşi Kösem Sultan'ın, 17'nci yüzyılda kervansaray kompleksi şeklinde vakıf malı olarak inşa ettirdiği Büyük Valide Han, günümüze kadar ulaşan kültürel miraslarımızın arasında önemli bir yere sahip. İpek Yolu'nun duraklarından ve dünyanın en eski ve en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan İstanbul limanlarına Doğu'dan develerle mal taşıyan kervanların son durağı olan Osmanlı hanlarının en büyüğü olarak bilinen Büyük Valide Han, günümüzde Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunuyor.

Tahtakale, Mercan ve Mahmutpaşa ve Kapalıçarşı’nın tam ortasında, Çakmakçılar Yokuşu’nda yer alan tarihi hanın odaları şimdilerde genellikle tekstil üretiminin yapıldığı ve çeşitli zanaat dallarının icra edildiği atölyeler olarak kullanılıyor.

Son yıllarda sahip olduğu eşsiz İstanbul manzarasıyla bir "fenomen" haline gelen, yıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşan hanın çatısının bir bölümü 2016 yılında kubbeyle birlikte çökmüş olayda şans eseri zarar gören kimse olmamıştı. Çatıya çıkan kapıya Fatih Belediyesince mühür de vurulmuştu. Bunun ardından kubbelerinin üstünde zıplayarak fotoğraf çektirme devri de sona ermişti. Aynı dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Koruma Kurulunun yazılı kararıyla mülk sahipleri hanın bakım ve onarımı konusunda uyarılmış ve çatıya çıkış yasağı konulmuştu.

Ancak Büyük Valide Han’ın çilesi bitmedi. Kubbelerine çıkışın yasak olduğu handa reklam çekimleriyle bu yasak deliniyor. Geçtiğimiz günlerde çatıda bir reklam filmi çekimi daha yapıldı. Büyük Valide Han’ın çatısı ünlü bir şampuan markasının televizyon reklam çekimini üstlenen yabancı bir prodüksiyon şirketine açıldı. Oldukça kalabalık oldukları görülen prodüksiyon ekibi, çatıya set çadırı kurdu, kilolarca ağırlıktaki stüdyo kamera sistemleriyle yasaklı çatıyı adeta platoya çevirdi.

DHA


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber