Burdur'u tanıtacak Tech4Culture projesi Eylül ayında görücüye çıkacak

Burdur'u tanıtacak Tech4Culture projesi Eylül ayında görücüye çıkacak

Burdur Valiliği ve Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, British Council imzalı Tech4Culture projesi ile kentin tarihi ve doğal güzelliklerini dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Projeyi üstlenen yaratıcı tasarım ajansları hazırlıklara başladı.

British Council tarafından hayata geçirilen Tech4Culture projesi, kişilerin, kültür ve sanata erişimini artırmak için dijital teknolojilerle yeni deneyimler keşfedilmesini amaçlıyor ve bu amaçla İngiltere ile Türkiye’den kültür ve teknoloji sektörüne yön veren kurumları bir araya getiriyor.

Tech4Culture projesi için yapılan açık çağrı üzerine Türkiye genelinde 21, Birleşik Krallık genelinde on yaratıcı tasarım ajansı başvuru yaptı. Tercih Londra merkezli Wire ve Being yaratıcı tasarım ajansları için kullanıldı.

Türkiye ve İngiltere Birleşik Krallığı'ndan gerçekleştirilen başvuruları değerlendirilen, Burdur Valiliği ve Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Londra merkezli yaratıcı tasarım ajansları Wire ve Being ile bir araya gelerek Burdur’un kültür ve turizminin daha geniş çapta duyurulabilmesi için Nisan ayı itibariyle çalışmalarına başladı.

Birleşik Krallık’taki partnerler Wire ve Being, Nisan ayında Burdur Valiliği ve Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ev sahipliğinde Salda Gölü, Akçaköy Lavanta Deresi, İnsuyu Mağarası, Sagalassos Antik Kenti, Burdur Müzesi ve Kibyra Antik Kenti gibi Burdur’un önde gelen kültürel miras ve cazibe merkezlerini ziyaret etti.

Gezi sonucunda değerlendirme toplantısına katılan Burdur Valisi Hasan Şıldak, bölgenin ve sahip olduğu doğal güzelliklerin dünyaya tanıtılması adına bu projenin Burdur için büyük önem teşkil ettiğini ve Birleşik Krallık’ın uzmanlığı ve farklı bakış açısı ile yeni projeler geliştirerek kültür ve turizmi tanıtmayı ve erişimi arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ise “İlimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, korumak, dünyaya tanıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişmeyi kolaylaştırmak her zaman önceliğimiz oldu. Tech4Culture’ın da Burdur’un kültür alanındaki aktif çalışmaları ve sürdürülebilir turizm anlayışı ile ülke ve dünya turizminde alacağı payı artırmamıza katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Proje’nin Londra merkezli ortaklarından Being’in Kurucusu Colum Lowe, “Çoğu insan gibi ben de Türkiye'nin Burdur bölgesine aşina değildim. Fakat burada bir hafta geçirdikten sonra, ziyaret ettiğim en güzel ve en zengin kültüre sahip yerlerden biri olduğunu dürüstçe söyleyebilirim. En önemlisi de içtenliğini ve büyüsünü kaybetmemiş olması… British Council’ın Tech4Culture projesi aracılığıyla, Burdur’daki iş ortaklarımızın bu değerleri tanıtmalarına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz” sözleriyle, bölge özelinde çalışmaktan heyecan duyduklarını dile getirdi.

Burdur ziyaretinin ardından yaratıcı tasarım ajansları Wire ve Being, bu proje özelinde çözüm fikirlerini çalışacak ve Haziran ayı itibariyle, Burdur Valiliği ve Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte projeyi geliştirerek hayata geçirecekler. Yaratıcı ve kültürel endüstrilerin teknoloji iş birlikleri sayesinde, Eylül ayında lansmanı yapılacak proje ile Burdur’un dünyaya daha fazla tanıtılması için ilk adım atılmış olacak.


Benzer Haberler & Reklamlar