Bodrum'da inşaat kazısı sırasında bir lahit mezar ortaya çıktı

Bodrum'da inşaat kazısı sırasında bir lahit mezar ortaya çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Peksimet Mahallesi’nde arkeolojik sit alanı içine inşa edilen bir inşaat için yapılan sondaj kazısında antik Myndos Kenti’ne ait lahit ve kapağı bulundu. İçinde kemiklerin bulunduğu lahit mezarın yarısına kadar su dolu olduğu belirtildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Peksimet Mahallesi Kadıkalesi Mevkii’nde bir inşaatın temel kazıları öncesinde yapılan sondaj çalışmalarında işçiler, önce bir lahit kapağına ardından 2 metre derinlikte lahit mezara ulaştı.

Bölgenin 1'inci derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkililerine haber verildi. Arkeologlar denetiminde yapılan kazı ve kurtarma çalışmasında lahitin kapağı açıldı. Yarısına kadar su dolu olan lahit mezarın içerisinden sadece kemiklerin çıktığı ve çıkan bazı materyallerle birlikte müzede koruma altına alındığı belirtildi.

Peksimet Mahallesi Muhtarı Adnan Süzen “Özel bir arazide yapılan sondaj çalışmasında antik lahit mezar bulundu. İçinde yarısına kadar su ve kemikler vardı, müze yetkilileri tarafından korumaya alındı” dedi.

Lahit Mezar’ın kurtarılarak korumaya alınması için çalışmaların arkeologlar ve müze yetkililerinin denetiminde devam edeceği belirtildi. Lahit mezarın antik Myndos kenti ile ilgili olabileceği belirtildi. ,

Yaşar Anter - Sözcü

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar