Beçin Antik Kenti'nde aralıksız sürecek 2019 yılı arkeoloji kazıları başladı

Beçin Antik Kenti'nde aralıksız sürecek 2019 yılı arkeoloji kazıları başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı 20 antik kent ve ören yerindeki arkeolojik kazıların bir yıl boyunca yapılmasına ilişkin projede yer alan Muğla'nın Milas ilçesindeki Beçin Antik Kenti'nde 2019 yılı arkeoloji çalışmalarına başladı.

Antik kentte arkeolojik kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon çalışmaları da yürüttüklerini vurgulayan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Beçin Antik Kenti Arkeoloji Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, bu amaçla karşılama merkezi karşısındaki surların, kale önündeki çeşme ile Yelli Camisi'nde restorasyon projelerini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Prof. Dr. Kadir Pektaş, antik kentin tarihinin milattan önce 2 binlere kadar uzandığını ancak asıl önemini Menteşe Beyliği döneminde kazandığını vurgulayarak, Beçin şehri ve kalesinin, Beçin'in Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden olduğunu hatırlattı.

Pektaş, 2010 yılından bu yana Beçin Kalesi’nde kazıların kendi başkanlığında devam ettiğini belirterek, "2019 yılında restorasyon ve daha çok koruma ağırlıklı bir çalışma programı yaptık. Bu kapsamda Yelli Camisi'nde başlayan restorasyon çalışması bu yıl da devam edecek. Caminin restorasyonunu tamamlayıp, yapıyı mevcut kötü durumundan kurtararak turizme kazandıracağız." dedi.

Bu yıl özellikle sur içi şehirde sokak dokusunun tamamen ortaya çıkarılmasına yönelik çalışma yürüteceklerine işaret eden Pektaş, "İç kalede 2 sene önce başladığımız kazı çalışmasına bu sene de devam etmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının bazı kazıları 12 aya çıkartmasının yerinde bir karar olduğunu anlatan Pektaş, şu değerlendirmede bulundu: "Çünkü kazılarda yetişmiş, uzmanlaşmış insan gücünü ancak süreklilikle muhafaza edebiliriz. Bunun yanında 12 aylık kazılar kapsamında lisans ya da lisans üstü eğitimin de buralarda yapılması buna ayrı bir boyut katacak. Bu, Kültür ve Turizm Bakanlığının arkeolojik kazılar politikasına getirdiği önemli bir yenilik ve atılımdır. Önümüzdeki yıllarda bu kazıların sayısının artırılacağı öngörülüyor. Bu yapıldığı takdirde yıllarca süren kazı çalışmalarının biraz daha sürelerinin kısalması gündeme gelmiş olacak. Bu durum da elde edilen arkeolojik bilgilerin tüm dünyanın kullanımına açılması, restorasyonların hızlanması sağlanmış olacak.”

-

Beçin Kalesi ihtişamını koruyor

Tarihi kaynaklarda, Milas-Ören yolunda ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan antik kentteki kalenin Bizans döneminde yapıldığı, inşaatında çevresindeki antik yapıların taşlarından yararlanıldığı belirtiliyor. Yöreye hakim olan Menteşeoğulları döneminde ise kalenin onarılarak kullanıldığı ifade ediliyor.

Kayalık bir tepe üzerinde bulunan kaleye merdivenle çıkılıyor. Kesme taş ve moloz taştan yapılan kalenin kule ve burçları, sağlam durumda bulunuyor. Girişi büyük bir kule şeklinde olan, çift surlarla korunaklı bir görünümdeki kalenin güneyindeki surlar, günümüze oldukça iyi bir durumda gelebilmiş.

Durmuş Genç - AA


Benzer Haberler & Reklamlar