Başkan Alinur Aktaş Aktopraklık'ta incelemelerde bulundu

Başkan Alinur Aktaş Aktopraklık'ta incelemelerde bulundu

Arkeoloji kazılarında çıkan kalıntıların yanı sıra, neolitik, kalkolitik ve Osmanlı dönemine ait canlandırma köylerle ziyaretçilerine zamanda yolculuk imkânı sunan Aktopraklık Höyük Arkeopark ile Doğa Tarihi ve Açıkhava Müzesi tamamlanarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çok yakında ziyarete açılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında kente kazandırılan ve 8 bin 500 yıllık geçmişin izlerini taşıyan Akçalar'daki Aktopraklık Höyük Arkeopark alanını gezdi.

Kazı çalışmalarının 2004 yılında başladığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin ise 2009 yılından itibaren sürece dahil olduğu Arkeopark'la ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Aktaş, buranın sadece Türkiye'nin değil, Dünya'nın en önemli arkeolojik alanlarından bir tanesi olduğunu vurguladı.

Çalışmalar kapsamında bölgeye büyük bir emek harcandığını ifade eden Başkan Aktaş, "8 bin 500 yıl öncesi yaşam alanları ile beraber buranın 7 gün 24 saat yaşayan bir yer haline dönüşmesi için sosyal tesisleri ve kazı alanları ile birlikte mükemmel bir alan oluşturuldu. Ben göreve yeni başladığımda hocalarımızla, çalışmaların hızlandırılması konusunda bir görüşme yapmıştık. Nasip olursa artık toparlama aşamasındayız. Bursa'da 8 bin 500 yıl önceki dönemi canlandırdığımız gibi bir yandan kazı çalışmalarımız devam edecek. İnanıyorum ki yaşlısıyla genciyle kadınıyla erkeğiyle çocuğuyla herkes buradan istifade edecek. Yakında otoyol çalışması da tamamlanacak. Buranın batısında Gölyazı gibi çok özellikli bir yerin bulunması, içinde bulunan sosyal tesisler ile deyim yerindeyse tam bir yaşam alanı olacak. Aktoprak Höyük Arkeopark ve Doğa Tarih ve Açıkhava Müzesi'nin Bursa'mıza ve ülkemize önemli bir değer katacağına inanıyorum. En kısa zamanda açılışını yaparak, buranın içeriği ve konseptini, Türkiye ve Dünya ile buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz" diye konuştu. A

ktopraklık Höyük ve Arkeopark'a girişlerin tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul ve ekibine verdikleri emek ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

Özkan Güngörmez - Sabah


Benzer Haberler & Reklamlar