Bakan Kurtulmuş'un açıklamasına göre ceset Vasiliy Geyman'ın

Bakan Kurtulmuş'un açıklamasına göre ceset Vasiliy Geyman'ın

Ardahan’da 25 Nisan’da bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan ve önce Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin Yarbay Karl Karloviç Rjpetski'ye ait olduğuna dair haberler çıkmıştı ama Bakan Numan Kurtulmuş'un cesedin Vasiliy Geyman'a ait olduğunu söyledi.

Son olarak "uzmanların, cesedin üzerindeki üniformadan Rus yarbayın kimliğiyle ilgiyi bazı bilgileri elde ettikleri, Rus yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda da yüzde 99 ihtimalle kimliğinin belli olduğu kaydedildi. Yarbay Karloviç’in Rus arşivlerinde mezar yerinin, Ardahan Asker Mezarlığı olarak geçtiği ifade edildi." şeklinde haber yayınlanmıştı ama dün yapılan açıklamalara göre cenaze Vasiliy Geyman'a ait gösterildi. Bugün yağılan resmi açıklama ile durum düzeltildi: İlgili haber için tıklayabilirsiniz

Dünkü AA haberi şu şekildeydi:

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kars Müzesi’nde muhafaza altına bulunan Rus komutanın naaşını Bakan Ahmet Arslan ile birlikte görerek Müze Müdürü Necmettin Alp’ten bilgiler aldı.

Bakan Kurtulmuş, Ardahan’da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken tabutun içerisinde cesedi bulunan Rus komutanın Rus ama Polonya asıllı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Kars Müzesi’nde muhafaza altına bulunan Rus komutanın naaşını Bakan Ahmet Arslan ile birlikte görerek Müze Müdürü Necmettin Alp’ten bilgiler aldı. Daha sonra Kars Valiliğine geçen Bakan Kurtulmuş, burada Rus komutanla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kurtulmuş, Ardahan’da inşaat alanındaki kazıda bulunan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın, Rus ama Polonya asıllı olduğunu söyledi.

Bir takım açılışlar ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kars’a gelen Bakan Numan Kurtulmuş, "Geçtiğimiz dönemde Cumhurbaşkanımızın Polonya ziyaretinde de bu konu gündeme geldi. Buradaki yatan kişinin bir Rus komutanı ama Polonya asıllı birisi olduğunu biliyoruz" dedi.

Kurtulmuş, "Polonya’daki aile fertlerinin kimler olduğunu biliyoruz. Bu anlamda bir iade sürecinin yazışmalarını başlattık. Biz bunu Polonyalılara iade etme konusunda kendi tarafımızdan görüşlerimizi, mektuplarımızı, onlardan bize yazışmalar geldi. Sonuçta tabi Ruslar’da us komutan olduğu için Ruslar’da bunun içerisinde olacak. Polonyalıların talebi onu ait olduğu yere götürüp orada defnetmek. Orada bir mezar, belki bir anıt mezar inşa etmek" diye konuştu.

İlgili Haberler


Benzer Haberler