Bağcılar'da Rumlara ait bir şapel olduğu tahmin edilen yapı keşfedildi

Bağcılar'da Rumlara ait bir şapel olduğu tahmin edilen yapı keşfedildi

Bağcılar'da bulunan ve uzaktan bakınca dehlizi andıran bu yapı, İstanbul'un unutulmuş tarihi noktalarından biri olarak dikkat çekiyor. Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, tarihi yapıyı şehir haritalarında araştırma yaparken fark ettiğini, eski haritalarda yapının Ortodokslar için kutsal su anlamına gelen "Ayazma" olarak gösterildiğini belirtiyor ve alanda arkeoloji kazısı yapılmasını öneriyor.

İstanbul, tarihi mirasının zenginliğiyle şaşırtmaya devam ederken bu kez de Bağcılar'da bir şapel keşfedildi. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen tarihi yapı, korumasız ve metruk durumuyla dikkat çekerken arkeologlar bölgede kazı yapılmasını öneriyor.

Bağcılar'da bulunan ve uzaktan bakınca dehlizi andıran bu yapı, İstanbul'un unutulmuş tarihi noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Bağcılar'daki bu yapının şapel olduğu tahmin edilirken, etrafında iş yerleri, üstünde de okul bulunuyor.

NTV muhabiri Sinan Kunter'in sorularını yanıtlayan Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, tarihi yapıyı şehir haritalarında araştırma yaparken fark ettiğini söyledi.

Arkeolog Yavaşcay, bazı eski haritalarda yapının Ortodokslar için kutsal su anlamına gelen "Ayazma" olarak gösterildiğini belirtiyor.

Osmanlı döneminde bölgede bir Rum köyü olduğuna dikkat çeken Yavaşçay, büyük bir ihtimalle yapının 1800'lerin sonunda Rum Köyü'ndeki insanlar tarafından inşa edildiğini söylüyor.

Bölge halkıyla da yapı hakkında sohbet eden Yavaşçay, 25-30 yıl önce buranın çeşme olarak kullanıldığı bilgisine ulaşmış.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için bölgede ayrıntılı bir kazı çalışması yapılması gerektiğini belirten Yavaşçay, şapelin bakıma alınıp korunması gerektiğini vurguluyor.

Sinan Kunter -ntv.com.tr

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar