Aydın'da lahit bulan defineciler, jandarmayı görünce kaçtılar

Aydın'da lahit bulan defineciler, jandarmayı görünce kaçtılar

Afrodisyas Antik Kenti'nde kaçak kazı yaparak lahit bulan defineciler, devriye gezen jandarmaları görünce kaçtılar. Tahrip edilmiş ve muhtelemelen yağmalanmış halde ama tamamı topraktan çıkartılamadan ele geçirilen 2 bin yıllık lahdin zengin ve soylu birine ait olduğu sanılıyor.

Afrodisyas yılında Afrodisyas'ta kaçak kazı yaptılar

Aydın'ın Karacasu ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Afrodisyas Antik Kenti'nde kaçak kazılmış bölgede lahit bulundu.

Aydın'da 2 bin yıllık lahit tesadüfen bulundu

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Afrodisyas Antik Kenti'nin bulunduğu bölgede devriye görevi yaparken henüz tamamı çıkartılmamış bir lahit farkederek durumu müze yetkililerine bildirdi.

Kazılan bölgede inceleme yapan yetkililer, bir kısmı toprağın altındaki lahdi çıkartarak Afrodisyas Müzesi'ne götürdü.

Jandarma, kaçak kazıyı kimin yaptığını bulmak için çalışma başlattı.

Afrodisyas’ta bulunan en değerli lahitlerden

Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lahdin kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen kaçak kazıyla bulunduğunu söyledi.

Lahdin önemli bir eser olduğunu düşündüklerini ifade eden Büyüknalçacı, "Şu anda üstü temizleniyor. Altında ölen kişinin kemikleri var mı yok mu ona bakacağız. Mezardaki işlemelere bakılırsa zengin ve soylu birinin mezarı gibi duruyor. Milattan sonra yaklaşık 1. yüzyıl gibi duruyor. Afrodisyas’ta bulunan en değerli lahitlerden birisi olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Ferdi Uzun- AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar