Aydın Doğanbey köyü tarihi taş evleri

Aydın Doğanbey köyü tarihi taş evleri

Aydın'ın Söke ilçesinde Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan eski Doğanbey Köyü, taş evlerinin yapısı, dar sokakları ve Arnavut kaldırımlarıyla ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Mübadeleyle Yunanistan'a giden Rum vatandaşlarının yerleşim alanı olan Doğanbey Mahallesi'nde geç Osmanlı döneminin izlerini taşıyan evler, yerli ve yabancı turistler ile özel organizasyonlar için fotoğraf çektirmeye gelenlerden ilgi görüyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırlarında yer alan, 2 katlı evleri, ahşap balkonları, taştan dar sokakları ve Ege Denizi'ni gören manzarasıyla Doğanbey, ziyaretçilerine farklı bir gezi deneyimi sunuyor.

Doğanbey, Arnavut kaldırımı ve evlerin balkonlarını saran mis kokulu begonvil çiçekleriyle özellikle düğün fotoğrafı için gelen çiftlerin anılarını ölümsüzleştirdiği yer olarak da dikkati çekiyor.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan onaylı restorasyonu yapılan evlerin yüksek fiyatlardan alıcı bulduğu Doğanbey, kafe ve pansiyonlarıyla da misafirlerini ağırlıyor.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, AA muhabirine, Doğanbey'in, Ege'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası ve Didim'e yakın konumda olmasından dolayı avantajlı bir bölgede bulunduğunu söyledi.

Ziyaretçilerin burada doğa ve tarihle buluştuğunu belirten Tuncer, şöyle devam etti:

"Doğanbey'i usta bir ressamın elinden çıkan eşsiz bir resme benzetiyoruz. Hem ekolojik hem de kültürel turizm destinasyonu olmaya aday bir yer. Sadece Türkiye değil dünya ölçeğinde bir estetiğe sahip. Türkiye'nin farklı illerinden yoğun bir talep görüyor. Buradaki turizmi canlandırmak için ildeki tüm imkanları kullanma noktasında inisiyatif almış durumdayız. Buraya herkesi bekliyoruz."

Evlerin aslına uygun restore edildiğini dile getiren Tuncer, "Doğanbey, fotoğraf sanatçılarının ilgi gösterdiği bir yer. Doğanın yarattığı o muhteşem motivasyon ilham verici bir kaynağa dönüşüyor. Düğün gibi özel organizasyonlarla da burası talep görüyor." dedi.

- "Buraya gelenler hayranlıkla ayrılıyor"

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray Aşık da Doğanbey'in kentsel sit alanı içerisinde olduğunu ifade etti.

Aşık, "Milli parkımızın sınırları dahilinde olması, delta manzarası, sakinlik ve doğallığı sebebiyle yerli ve yabancı turistlerimizin ve turizm acentelerinin programlarında yer almaktadır. Bu anlamda buraya gelenler hayranlıkla ayrılıyor." ifadelerini kullandı.

Nikahının ardından fotoğraf çektirmek için Doğanbey'e gelen Büşra Gönül ise "Burası tamamen tarih kokuyor. Evler çok güzel." diye konuştu.

Selçukhan Öztürk de mutlu günlerini ölümsüzleştirmek için Doğanbey'i tercih ettiklerini dile getirdi.

 


AA Ferdi Uzun 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar