Ayasofya Orhan Cami'nin cam kapısı sökülmeye hazırlanıyor

Ayasofya Orhan Cami'nin cam kapısı sökülmeye hazırlanıyor

Bursa'nın İznik ilçesindeki Ayasofya Orhan Cami'nin restorasyon skandalı olarak ortaya çıkan cam kapısındaki motifler ile yazılar söküldü. Kapının sökülmesi için de hazırlıklar sürüyor.

787 yılında, Hristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı, 7'nci Konsül'ün toplandığı Ayasofya Kilisesi, 1331'de Orhan Gazi'nin İznik'i fethetmesiyle camiye çevrildi. Daha sonra müze olarak hizmet verilmeye başlanan Ayasofya, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü kararıyla 2007 yılında restorasyon kapsamına alındı.

Tarihi yapı, 6 Kasım 2011 tarihinde Kurban Bayramı'nın 1'inci günü minaresinden sabah ezanı okunup, bayram namazı kılınmasıyla tekrar cami olarak kullanılmaya başlandı. Erken Bizans Dönemi'nde inşa edilmiş kilise yapısı olan ve bir dönem Ortodoks mensuplarının hacı olmak için geldiği; ancak cami olarak kullanılmaya başlanmasıyla bu özelliğini kaybeden Ayasofya Orhan Camii'nde sürdürülen restorasyon çalışmaları kısa bir süre önce sona ermişti.

KAPIDAKİ BUZLU MOTİFLER SÖKÜLDÜ

Yapılan restorasyonlar kapsamında Cami'nin girişine takılan cam kapı, pencerelere buzlu cam ve yapışkanlı yazılar ile yapılan motifler ise tepkilere neden olmuştu. 20 gün önce gündeme gelen konunun ardından, Kültür Bakanlığı görevlileri, bu sabah saatlerinde Ayasofya Orhan Camii'ne gelerek cam kapının üzerindeki yapışkanlı motifleri ve yazıları söktü. Pencerelerdeki buzlu camların ise kısa bir süre sonra söküleceği belirtildi.

İznik sakinlerinden Gökhan Yılmaz, Ayasofya Orhan Cami'nin kapısındaki yapışkanlı yazıların ve motiflerinin söküldüğünü belirterek, ''Biz buranın değerine değer katılmasını ve gereken önemin verilmesini istiyoruz. Ziyarete açık bu tarihi mekana turist akını bekliyoruz'' diye konuştu.

Mehmet Buldu - DHA


Benzer Haberler & Reklamlar